Овцевъдите посрещат Великден и Гергьовден с реализирана продукция на сравнително задоволителни цени. Обичайно в България по време празниците се консумират около половин милион агнета. Малкото останали ще бъдат на трапезата на 6 май. Както са били предвижданията в началото на сезона месото се е продавало в ценовия диапазон от 14 до 19 лв./кг. В сравнение с 2020 г. цената е с около 15% по-висока.
Това заяви пред Радио София съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев.
По негови данни очакваният дъмпинг на месо и яйца от внос не се състоя, благодарение и на контрола от страна на БАБХ по граничните пунктове.
Снимка: noka.bg
Караколев припомни, че за безопасност своеобразна гаранция дава българският произход, който на месото се означава със син печат. За всяко друга държава печатът е червен. Препоръчително и законно е да се купи месо от някоя ферма, допълни животновъдът.
По отношение на млякото, съществуват злоупотреби с използване на сухо мляко, или повече вода.
„Освен че се цените са спекулативни, продуктът не е здравословен. В България глобите за това все още са малки“, каза още Симеон Караколев.
Колкото до помощите във връзка с коронавирусната пандемия, от НОКА са заявили искания към държавните органи, подкрепата да не е на парче и тя да достигне до всички фермери.
След година прекъсване от 18 до 20 юни край Петропавловския манастир до град Лясковец ще се проведе Деветият национален събор на овцевъдите в България.
Ще бъдат показани над 1000 чистопородни животни – овце, кози, кучета и коне. Под мотото „Българските храни от български суровини“ ще е изложението на фермерски продукти от овче и козе мляко и месо.
Предвидени са атрактивни фермерски състезания по ръчно доене и стрижба, машинен млеконадой на кози, за на-тежък коч, най-добро сирене и кашкавал, теглене на товари от коне-тежковози, изложение на селскостопанска техника, оборудване и специализирана литература.
Съборът на овцевъдите по традиция ще съчетае стопанския аспект на овцевъдството и козевъдството сбогатата българска народна култура, традиции и фолклор. Ще има кулинарни зони, традиционни занаяти, народни веселби, нестинари, хоротеки, а специална изненада ще са многото забавления и етно атракциите за цялото семейство.
Със Симеон Караколев разговаря Катя Василева.
Всички сме запознати с това какво е киберсигурността, но знаем ли наистина, как да се пазим в интернет пространството, какво е кибер хигиена и как да се отървем от телефонния спам, който ни залива. “Кибер хигиената като част от киберсигурността е изключително важна, тъй като в днешно време споделяме доста информация за нас самите, трябва да сме..
Историите на известните се обединяват в Национална кампания "Насилието обича мълчанието" . Инициативата в подкрепа на жертвите на насилие е организирана от фондация "Не мигайте пред българското кино" и Nо Blink , с финансовата подкрепа на Министерството на младежта и спорта. Идеята е вдъхновена от филма "Диада" и протича в две..
За радост на най-запалените си почитатели, джазменът Боби Вълчев съобщи датите на своите нови концерти на свещи през тази година. "Вече обявихме датите за градовете Бургас - 14 юни , Варна - 20 юни и Пловдив - 4 август. Това, което се случи миналата година в Античния театър в Пловдив, тази година ще бъде факт и в други градове, за..
Новият проект за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. е с 65 млн. лв. по-малко от предвидените пари от служебното правителство. Предложението на кабинета “Желязков” е НЗОК да разполага с малко над 9 млрд. и 452 млн. лв . Най-големи ще бъдат разликите в парите за болничната помощ, изплащането на лекарствени продукти и..
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..