Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Името Георги - белег за храброст и победа

Петя Банкова
Снимка: БГНЕС
Навсякъде името Георги е признато като белег за храброст и победа. “Първото нещо, което възниква е асоциация с гръцкия произход на името “гео” (земя) и „ерго“ (работя), и означава земеделец. Интересното е, че хората не свързват името Георги със земеделие, а по-скоро със светеца и прозвището “Победоносец”.

Когато дават името Георги, те не му пожелават да се занимава със земеделие, а да бъде герой, да бъде победител и войн, както е в християнската иконография и смисъл  името на свети Георги”, казва доц. Петя Банкова, етнолог в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН, която се занимава с изследване на българските лични имена вече над 15 години. 

Интересното е, че името Георги има много по-древен произход, който се свързва с предхристиянски много древен пласт на това име, може да се намери и тракийски пласт, защото Георги е онзи юнак, който се бори със змея и ламята и е свързан с тракийския Херос (тракийският конник).

“Името Георги извървява своята история от древността до наши дни и в съвременността тя е най-будна. Името отразява съвременните тенденции в антропонимичната ни система”, посочва доц. Банкова.

Една от тези тенденциите, която до преди 20-25 години беше особено силна, е даването на двойни и тройни имена на новородените деца. Това се случва, защото след 1944 г. е било забранено да се кръщават децата с двойни и тройни имена. Едно от тези съпътстващи имена е Георги.

Още за името Георги, неговото разпространение по целия свят, както и за женските му еквиваленти - чуйте в разговора на Яна Спиридонова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Канина Крисалис (вдясно) с една от първите читателки

Канина Крисалис дебютира с романа си "Нектар"

Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..

публикувано на 28.05.25 в 15:26

Проектът "Джаз за деца" ще отбележи 15 години от създаването си

15 години отбелязва проектът "Джаз за деца" , разказа  джазменът Венци Благоев, който е част от Бигбенда на Българското национално радио. "За нас е много важно да създаваме сцени, а защо не и нова джазова столица - коментира музикантът. -  През тези 15 години показваме на деца и родители, че джазът не е нещо много сложно, поне в..

публикувано на 28.05.25 в 14:20

Евгени Серафимов и Бистра Писанчева съчетават несъвместимо и контрастно в своя изложба

В предаването "Радиокафе" представяме пореден проект на Евгени Серафимов, този път съвместно с Бистра Писанчева, озаглавен "Биволи и дантели" , който ще бъде представен на фестивала на дантелата. Евгени Серафимов е познат на широката публика с трансформациите, които прави в градската среда на Кюстендил, със своята школа "Новите майстори",..

публикувано на 28.05.25 в 13:08
Язовир “Студена“

Започна контролирано изпускане на язовир "Студена"

Започна контролирано изпускане на язовир "Студена". След обилните дъждове, които през последните дни рязко повишиха нивото на водоема, от днес в река Струма се изпускат по 3000 л/сек. Днес обемът на водоема надхвърли 24 000 000 куб. м. при капацитет от 25 200 000 куб. м. Очакват се значителни притоци и през следващите дни, което налага да се осигури..

публикувано на 28.05.25 в 12:18
Таньо Клисуров

Творческа вечер за поета Таньо Клисуров в къщата музей "Христо Смирненски"

Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират довечера от Националния литературен музей. Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството на Таньо Клисуров. Ние..

публикувано на 28.05.25 в 12:04

Войните и кризите като повод за тревоги и дискусии

Четвъртото издание на форума "Градски неравенства" на Сдружение КОИ (Колектив за обществени интервенции) е посветено на милитаризацията и войните , които бушуват около нас: от продължаващия над година и половина геноцид в Газа, през перманентната война в Украйна, до нестихващата война срещу бедните в късния капитализъм. Конференцията..

публикувано на 28.05.25 в 11:54