7 май е Международният ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 г. Александър Попов представя своето ново откритие. Той демонстрира за първи път пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург изобретения от него уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник.
От една зала на университетската сграда Попов изпраща в друга думите "Хайнрих Херц", които председателят на дружеството възпроизвежда на черната дъска.
Така името на Хайнрих Херц въвежда безжичното предаване на съобщения на разстояние. Именно това, че не само са излъчвани радиовълни, а чрез тях е предадена информация, е основата на претенцията Попов да се сочи за откривател на радиото.
През 1899 г. той включва към уреда телефонна слушалка и създава възможност за слухово приемане на сигналите. През 1907 г., според договор между българското и руското правителство, до село Франга (днес Каменар), северно от Варна, започва работа първият български безжичен телеграф.
През лятото на 1911 г. на борда на крайцера "Надежда" започва да работи радиостанция, а на 1 май 1912 г. влиза в редовна експлоатация първата българска брегова радиостанция до село Франга, "която служи за приемане и предание на телеграми от странство и България".
Впоследствие, радиото навлиза в масова употреба и в България, като става едно от основните средства за далекосъобщения.
В много страни обаче се оспорва първооткривателството на Попов за сметка на италианеца Гулиелмо Маркони, носител на нобелова награда за физика през 1909 г. Но името му се свърза и с членството във фашистката партия на Мусолини.
На 24 и 25 февруари, в София ще се проведе най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40. Темата на софийското домакинство е "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". Фокусът на българското председателство на инициативата е свързан с партньорство между градовете в контекста на разширяването на Европейския..
Към настоящия момент са изпълнени около 90% o т предвидените дейности по ремонта на Театър София , уточняват от Столичната община по запитване от БНР-Радио София. Оставащите дейности включват цокъл по фасади, вертикална планировка, довършване на камерната зала (монтиране на трибуни и платформа за хора в неравностойно положение), довършване на..
Перничани сведоха глави пред делото на Апостола на свободата Васил Левски. Общоградското поклонение по повод 152-ата годишнина от неговата гибел събра пред паметника му в центъра на Перник представители на местната власт, политици и граждани. Сред присъстващите имаше и стотици ученици. Сред официалните лица бяха областният управител Людмил..
БДЖ започва поетапно въвеждане на автоматите за продажба на билети. Първите устройства вече са достъпни на Централна гара София и гарите "Подуяне", "Захарна фабрика" и Перник. До средата на март 2025 г. автоматите ще бъдат активни и в останалите 24 гари, където са разположени. Всички автомати работят изцяло с електронни разплащания – с банкови карти и..
Във връзка с отбелязване на 152-годишнината от обесването на Васил Левски, от Столичната община предупреждават за промяна в организацията на движение около паметника на Апостола. До 20.00 тази вечер се забранява престоят и паркирането на пътни превозни средства, с изключение на автомобилите, обслужващи мероприятието както следва: на..
Акция по сигнал за над 10 кучета, използвани за участие в боеве, беше проведена вчера в Перник. В нея са участвали служители на Общинската полиция, представители на Общинския приют за безстопанствени кучета и доброволци в приюта. На посочения адрес са намерени осем кучета, сред които и питбули. Част от кучетата са били в много тежко състояние и видимо..
В Софийския районен съд по-късно през деня ще се проведе първото заседание по делото срещу актьора Димо Алексиев, който беше хванат да управлява колата си в нетрезво състояние. 42-годишният актьор и телевизионен водещ беше заловен на 12 ноември 2024 г. около 00.20 часа да шофира лек автомобил марка „Субару” по бул. „Никола Мушанов“ в София с..