Обяснимо е, че една майка има повод за гордост, когато е родила и отглежда трите си деца. Нашият гост обаче - Анита Гергова, е и лектор, а в стремежа си да възпита породените си отрочета (на 5, на 3 и на 1,5 години), осъзнава, че за родители като нея не всичко е достъпно и лесно. И решава да помогне – не само на себе си.
Запознава се с изследванията на Адел Фабер и Илейн Мазлиш и поема отговорността и ангажимента да разпространя техните световно признати курсове сред българските родители и всички хора, работещи с деца.
Фабер и Мазлиш са автори на едни от най-четените книги на тема комуникация с деца – ”Как да говорим така, че детето да слуша – и как да го слушаме така, че да говори” и ”Братя и сестри без вражди”. И двете са бивши членове на факултета за социални изследвания в училище ‘‘Ню скул‘‘ в Ню Йорк и института за семейни науки в университета в Лонг Айлънд.
Анита Гергова завършва курсовете при Фабер и Мазлиш, вижда колко много й помагат за разбирането и общуването с нейните деца и решава да разпространява наученото сред други български майки и татковци.
За целта сформира и развива общността, наречена „Осъзнати родители“.
А малко преди коронавирусната пандемия провежда първия курс с майки. Той я насърчава с успеха си. След това пробвала и онлайн и сега в курсовете се включват родители и от САЩ, от Швеция, от Германия, Нидерландия…
Основният въпрос, който всички задават е как да накараме детето да ни чуе, как да му говорим?
А отговорът е: Не можеш да го накараш. Но можеш да го мотивираш.
Чуйте разговора, за да научите още за и от Анита Гергова.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции; Ще използва ли ситуацията президентът..
Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..
Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..
Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..
До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..