Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Александър Христов и Любомир Аламанов от Центъра за анализи и кризисни комуникации:

Значението на служебно правителство не се определя само от юридическите му задължения

Снимка: БНР

До изборите на 11 юли България ще бъде управлявана от второто служебно правителство, назначено от президента Румен Радев. То бе представено на церемония днес в Гербовата зала на президентството.

За пръв път в най-новата ни история 45-ото Народно събрание беше разпуснато заради невъзможността да излъчи кабинет.

Служебното правителство встъпи в правомощията си на закрита за медии церемония в Министерския съвет, но това не е изненадващо на фона на последните месеци на кабинета на Борисов, коментира пред Радио София Любомир Аламанов от Център за анализи и кризисни комуникации (ЦАКК).

„Явно Борисов няма с какво да се похвали за 12 години управление, затова не иска да му бъдат задавани въпроси. Дори Орешарски, колкото и да му беше неприятно, не си позволяваше да бяга от въпросите. Сякаш виждаме синдрома на нацупеното дете, на което не му е купена играчка. Явно в атмосферата по високите етажи въздухът е разредена и не могат да осъзнаят, че никой не е оженен за властта завинаги.“

Според Аламанов администрацията и политиците са като същество, което се сърди на гражданите. Ако са достатъчно кадърни, представителите на тази класа, която напуска властта, ще си намерят работа.

Според доц. д-р Александър Христов от ЦАКК случилото се днес е продължение на некомуникацията на „Борисов 3“, предшествана от яростна свръхкомуникация преди това по темата за коронакризата.

Политическите комуникации трябва да са най-отворените за диалог. Това, което виждаме, е следствие на напрежението на бившите и настоящите или бившите и бъдещите. Това напрежение тлее отпреди 4 април, но през последните седмици нараства. „Между бившето и служебното правителство почти не може да има приемственост и знаем защо.“

Беше изпусната възможността от символа, който се крие в една церемония по предаването на властта, смята още доц. Христов. Не бива да се подценява значението на едно служебно правителство. Юридическите му задължения са едно на ръка. Но то може да отправи важни за обществото послания и сигнали за нормализация.

Според експертите хората ще очакват и промяна в комуникацията на новите лица в управлението – предоставяне на истинска, вярна информация – както за настоящата ситуация на икономическото и социалното състояние в България, така и за решенията за нейното бъдеще.

С Любомир Аламанов и доц. д-р Александър Христов разговаря Катя Василева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05