Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Каравасилев:

Българските учени в областта на космическите изследвания работят по световни проекти

Никола Каравасилев
Снимка: Ани Петрова

Никола Каравасилев е един от най- успешните млади учители по физика и астрономия в България.

Ръководи и олимпийските отбори по астрофизика, физика и астрономия. Негови ученици завоюваха над 40 медала.

В интервю за Радио София той посочи малко известни факти за приноса на България в завладяването на Космоса. 

"Нашата страна е заемала изключително достойно място в изучаването и овладяването на космоса. Ние сме шестата страна която изпраща там свой космонавт", каза Каравасилев.

На 10 април 1979 година се осъществява полетът на първия български космонавт Георги Иванов на борда на космическия кораб „Союз.“

По това време България е имала доста развита космическа програма. 

"Произвеждали сме ракети, които са летели в орбита и до други планети, произвеждали сме космически храни, по програмата „България 1300“. Още през 1972 година сме имали прибор за изследване на космическа плазма, пак по същата програма", посочва още Никола Каравасилев.

Тези факти изкачват България до осемнадесето място в света, като държава със собствена апаратура, която провежда самостоятелни експерименти в космоса.

„В България природоматематическите дисциплини през 20-ти век  имат една доста широка база и доста добра традиция на развитие“ – допълни Никола Каравасилев.

"Макар и днес да заемаме по-скромно място в областта на технологиите, но в областта на космическите изследвания както и в областта на астрономията имаме изключително сериозни учени, които работят по световни проекти" – каза още той.

Според младият учен несъмнено съществува вода в космоса. Дали тя може да пренася живот от една планета към друга е една от теориите. Каравасилев поясни,че това ще бъде тема на негова предстояща лекция в неделя, 16 май.

Чуйте още подробности в  интервюто на Данаил Конов с Никола Каравасилев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МС одобри 1,338 млн. лв. за компенсации на семейства с деца, но без място в градина

Правителството одобри финансиране в размер на 46 600 000 лева за общини, които ще имат възможност да планират изпълнението на редица значими проекти в сферата на социалната и техническата инфраструктура. Одобрени са също 1 338 000 лева за Столичната община и за община Пловдив. Средствата са за компенсации на семействата, чиито деца не са приети в..

публикувано на 06.11.24 в 16:06
Кадър от филма

В Австрия високо оцениха наш филм за цар Фердинанд, чакаме българската му версия

Българският документален филм "Австрия - Кобург - България: Последното пътуване на цар Фердинанд" беше излъчен по австрийската обществена телевизия ORF III в най-гледаното време (с повторения), като част от поредицата "Наследството на Австрия". Сценарист на филма е Димитър Стоянович, а режисьор - Лъчезар Аврамов . Филми за цар..

публикувано на 06.11.24 в 15:48
Доц. д-р Искрен Иванов

Доц. Искрен Иванов: Кампанията на Тръмп беше по-убедителна като тон и с по-ясни послания

В последните дни кампанията на Доналд Тръмп беше по-убедителна като тон, по-ясна и последователна като послания, коментира пред Радио София докторът по политология доц. д-р Искрен Иванов. "Харис се опита да компенсира това изоставане, което се получи при смяната на Джо Байдън в последния момент, но не съм убеден, че успя да го навакса. Това е..

публикувано на 06.11.24 в 15:27
Мирослав Моравски-Моро е в ролята на Благун свирача

Етно-рок мюзикъл разказва от сцената за родопските традиции

Етно-рок мюзикъл със загадъчното заглавие "Да опазиш Сребра невяста"  ще се играе в четвъртък, 7 ноември. За него екипът на "Добър вечер, София“ научи от Мирослав Моровски-Моро . Мюзикълът е създаден по негова авторска книга. "Паралелно са писани двете неща, защото, когато работиш и върху музика, и върху история, те вървят заедно и се..

публикувано на 06.11.24 в 13:40

Оперетата - модерна и (не)забравена

Концерт-спектакълът "Забравената оперета" , с която Националният музикален театър в "Стефан Македонски" (НМТ) откри сезон 2024-2025 г., заради зрителския интерес ще бъде представен извънредно тази събота, 9 ноември . Сценаристът и режисьор Румен Нейков и диригентът Юли Дамянов са подбрали известни откъси от оперети, които рядко се..

публикувано на 06.11.24 в 12:43
Ивайло Христов  от екипа на новото арт пространство Hostgallery

15 български артисти от различни краища на света се обединиха в специална изложба Kunstwaffe

В началото на ноември кураторът Добромир Иван представи 15 български артисти от различни краища на света в специална изложба, озаглавена Kunstwaffe.  Заедно с избраните творби може да се види и непоказвана до момента фотография, специално посветена на Добромир Иван от неговия легендарен учител Йозеф Бойс. В изложбата са представени твърби на Йозеф..

публикувано на 06.11.24 в 12:10

Десетки медици от ВМА получиха приза "Лекарите, на които вярваме"

Десетки специалисти от Военномедицинска академия (ВМА) за поредна година са включени в алманаха на в-к "24 часа" - "Лекарите, на които вярваме". "Сертификат" за доверието на пациентите получиха както медици с дългогодишен опит, така и млади специалисти от различни области на медицината, затвърдили доверието на стотици хора от цялата..

публикувано на 06.11.24 в 10:41