Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радио София гостува на Военна академия "Георги С. Раковски"

| обновено на 16.05.21 в 17:22
2
Паметникът на Раковски и параклисът във Военна академия
Снимка: Ангелина Грозева/Радио София

Военна академия „Г. С. Раковски“ е най-старото висше военно училище в България. Създадена е със Закон на 1 март 1912 г., приет от 15-то Народно събрание. Тя има принос не само за оформянето на офицерския корпус, но и за изграждането на новата българска държава в духа на европейските ценности. 

Военна академия „Г. С. Раковски“ е водеща национална образователна институция с дългогодишни традиции във висшето образование за подготовка и обучение на офицери и студенти в различни магистърски специалности. Академията предлага модерно академично обучение, съчетано с лидерско изграждане и гражданска отговорност в областта на сигурността и отбраната.

Приоритетна цел и традиция в дейността на Академията е качественото обучение по съвременни модерни технологии, ролеви игри, решаване на казуси и интерактивни лекции. Партньори в обучението са образователни и изследователски институции от страната и чужбина. 

Библиотеката на територията на Академията вече има нова собствена сграда с богат библиотечен фонд. Впечатляващо е, че Военна академия е може би единственото висше училище, което увеличава своя брой студенти през всяка от последните три години в условията на сериозна демографска криза. 

В момента Академията изгражда нови общежития на територията си, където е и храмът „Свети Архангели“. Предстои с благотворителност да бъдат събрани средства за изграждане на градски парк и монумент на загиналите войни от Първата и Втората световна война, твърди ректора на Военната академия „Г. С. Раковски“ – полковник генерал майор д-р Груди Ангелов.  

„Възможно е държава да не съществува, но държавността да е неопровержим факт“, твърди генерал Груди Ангелов в свой доклад на научната конференция „Раковски – 200 години безсмъртие“. Част от инициативите по повод годишнината са и откритите барелефи на Раковски в родния му Котел и в Пловдив. Предстои и премиера на филма, посветен на Раковски на 20.05 във Военна Академия. Всички столичани са поканени.  

Ген.-майор Груди Ангелов, Началник на Военна академия  за мястото на Г. С. Раковски и за настоящето:ген-майор Груди Ангелов, Началник на Военна академия

Доц.д-р Мария Фъртунова, пом.-ректор на Военна академия за рейтинга на академията: Доцент д-р Мария Фъртунова – помощник-ректор на Военна академия „Г. С. Раковски“ заяви, че в работата й за рейтинговата система на Висшите училища, Военната Академия показва добри резултати. Въпросът за създаване на научен елит във Висшите училище е доста сериозен и заема сериозно място в Европейската комисия. Доц.д-р Марив Фъртунова, пом.-ректор на Военна академия
Полковник професор д-р Георги Димов – декан на факултет „Национална сигурност и отбрана“ очерта образованието във Военната академия не просто като изграждащо нови знания у студентите, но и важни знания за живота и дисциплинираност, която е силно присъща на учебно заведение като Военната Академия. Факултетът намира баланс между офицери и цивилни служители. Ценностната система е различна на категорията обучаеми, например офицерите заострят внимание върху опасностите, при гражданските лица не е точно така. Полк.проф.д-р Георги Димов, декан на факултет

Полковник доцент Емил Енев - декан на факултет „Командно-щабен“ заяви, че най-новата специалност : „Разузнаване, специални способности и електронна война“ е една изключително важна и ценна програма. Друга нова специалност е „Борба с радикализация и тероризма“. Мисиите зад граница, в които участват преподавателите се провеждат, там където има най-големи заплахи за националната сигурност.Военна академия Г.С.Раковски

Проф.д-р. Венелин Терзиев очерта отворената наука като необходимост науката да бъде достъпна, а именно България има публичен портал за отворена наука, разработена от НАЦИД, където се публикуват и изследвания на Военна академия. Това е малка крачка към отворената наука, защото тя е там, където е общественото развитие, заяви още той. Проф.д-р. Венелин Терзиев с водещата Анелия Торошанова"Натрупването на знанията е особено важно, ние българите трудно се учим от нашите грешки, по-скоро ги повтаряме, защото имаме къса памет, екстраординарният Раковски като такава велика личност е признат по-късно, неговите съвременници не са го оценили тогава. Ако говорим за съвременната просветителска мисия, като преподавателска, тя трябва да е свързана с това да изграждаме у младите тази ценност." - думи на Проф.д-р. Венелин Терзиев.Паметникът на полк.Борис Дрангов

Изявените студенти на Академията продължават пътя си там, като участват и в различни Еразъм проекти и се обучават извън страната, стават и преподаватели и докторанти. Такъв е и примерът с подполковник Николай Радославов и Илия Табаков, хоноруван преподавател към Военна Академия. Заедно с Цвети Монова - магистър, Александър Спасов - бакалавър и Денислав Илиев - гл.експерт във Военна академия те говорят и за атмосферата, перспективите и мястото на академията в международен план:Паркът на Военна академия





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Фондация

И деца без родителска грижа могат (да се научат) да мечтаят

В навечерието на новата учебна година, когато повечето родители правят списъци с необходимите учебни пособия, фондация "Програма Генерация" обръща внимание към децата, които нямат тази подкрепа. Организацията започва кампания за набиране на средства, насочени към осигуряване на допълнителни образователни възможности, които надграждат над базовите..

публикувано на 05.09.24 в 17:48

Стипендиите за учащи "Готови за успех" зависят от готовите да дарят

Стипендиантската програма "Готови за успех" на фондация BCause за новата учебна 2024/2025 г. е отворена до 11 октомври. Тя отново ще е в подкрепа на отлични ученици в XI и XII клас и студенти в държавни учебни заведения, изгубили единия или двамата си родители, или израснали в специализирана институция. Стипендиите са осигурени изцяло от..

публикувано на 05.09.24 в 16:19

Поетът Пейо Мариновски представя новата си книга "Храна за душата"

Пейо Мариновски е поет. Занимава се и с джудо и самбо. На 17 октомври предстои премиера на новата му книга "Храна за душата". На събитието ще свири Стефчо, познат на публиката от формата "България търси талант" с невероятните си изпълнения на гайда, но Пейо е подготвил и други изненади за присъстващите. " Стартирах в средното училище, около 10..

публикувано на 05.09.24 в 15:59

С нова визия НВИМ отново е отворен за посещения

Националният военноисторически музей (НВИМ) отново е отворен за посещение, съобщават от столичния район "Оборище". Музеят предлага на посетителите нова визия и подменен графичен материал, реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата. На разположение на гражданите вече са и нови интерактивни приложения с допълващо..

публикувано на 05.09.24 в 15:49

"Киберсигурност" е в списъка на професионалното образование на МОН

След като преди дни Министерство на образованието и науката утвърди нов Списък на професиите за професионално образование и обучение , стана ясно че в него влиза и професията "Киберсигурност". По този начин българската образователна система се привежда в унисон с Европейската рамка на уменията в киберсигурността (European Cybersecurity Skills..

публикувано на 05.09.24 в 15:15
Татяна Павлова от екипа на новия театър на София

Ново театрално пространство отваря врати в София в сградата на УАСГ

Татяна Павлова е от екипа на новия театър "Артвент" в София, който ще стартира от този сезон . Той ще отвори врати в е дно пространство, като цяло добре познато на софиянци, това е "Аула Максима"  в сградата на университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). "Много съм щастлива, че можем да си партнираме с нашите любезни..

публикувано на 05.09.24 в 12:52

Софийски планински клуб с две събития през септември и октомври

Софийски планински клуб с две събития през септември и октомври - "Сливи за смет" и "Светулки RUN '24". Подробности разказа Дора Кузманова. По думите й през тази година ще бъде отпразнуван единадесетият рожден ден на клуба. През годините са били организирани най-различни инициативи, като основен обединител е любовта към планината, спортовете и..

публикувано на 05.09.24 в 12:10