Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентски град: много места за забавления, недостатъчно - за четене

| обновено на 17.05.21 в 10:34
"Стъди Хъб" е първото и единствено денонощно споделено пространство за учене в Студентския град
Снимка: StudyHub Bulgaria

Проблемите в Студентски град не са свързани само с общежитията на младите хора. Въпреки името си, това не е градче на и за студентите, а хибрид с жилищен квартал.

Част от неблагополучията са свързани с липси – на паркинги, на зелени площи, на места за учене, дори на улично осветление. Поне това показва проучване на сдружението „Студенти в действие“ и доклада „Проблеми и стереотипи към студентите“, публикуван в началото на 2021 година.

При споменаването на Студентски град, повечето хора нямат позитивна конотацията. Заглавията в медиите обикновени са свързани с хаос, чалга, дрога, трафик, отбеляза при гостуването си в Радио София Мартина Георгиева от сдружението.

И досега много хора свързват софийския квартал с място за забавления.

Има и една библиотека с 20 места.

От сдружението „Студенти в действие“ са инициирали и създали първото денонощно споделено пространство за учене StudyHub. То е оборудвано с помещения за самостоятелно ползване и с общи зони, в които студенти от различни университети могат да учат, да присъстват на събития, да комуникират помежду си и да се развиват.

Чуйте повече по темата от разговора с Мартина Георгиева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Стереотипи и реалности за живота в Студентския град

Тази седмица в „Събуди се, София“ обръщаме внимание на Студентския град – на условията в които младите хора не само учат, но и живеят. Доволни ли са студентите, които са настанени в общежитията на университетите, нуждаят ли се квартирите от..

публикувано на 17.05.21 в 09:15
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският изкуствен интелект BgGPT 2.0 с нова версия

Преди дни Българският институт за компютърни науки и изкуствен интелект (INSAIT) представи най-новата версия на своя генеративен езиков модел BgGPT 2.0. От утре (23 ноември 2024 г.), специално създаденият за българските потребители, държавни..

публикувано на 22.11.24 в 11:54

Арестувани са агресивни мъже, предизвикали нападения в столичен мол

Полицията в София е установила и задържала част от участниците в инциденти и нападения  в столичен мол преди близо два месеца. Случаите са докладвани преди месеци и на прокуратурата. След публикуване на видеоматериалите, на които се вижда как..

публикувано на 22.11.24 в 11:05
Снимката е илюстративна

Агенция "Митници" със съвети как да получим без затруднения пратките си за празниците

Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат..

публикувано на 22.11.24 в 09:34

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

"Форум", 21.11.24: Какво ще получим, ако доживеем до пенсия?

Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България..

публикувано на 21.11.24 в 18:50

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен..

публикувано на 21.11.24 в 16:55