След първия „Онзи вятър от първата среща“ с музика на Йосиф Цанков проектът „Среща с деди Йожи“ продължава.
Разбира се, основен двигател на инициативата и събитията под това име е виртуозният тромбонист и внук на композитора Вили Стоянов.
Тази година се навършват 110 години от рождението и 50 години от кончината на Йосиф Цанков, написал едни от най-хубавите български песни, сред които
„Приказка“, „Лунни лъчи“, „Песен моя, обич моя“, „Събота вечер“, „Пролет моя“, „Пеят сто китари“, „Целуни ме“, „Облаци“, „Песен за София“, „Керванът”, „Повей ветре“ и много други.
Тази вечер в Първо студио на БНР ще бъдат изсвирени и записани композициите в концерт с Биг Бенда на Радиото.
„На репетицията видях как магично се случват нещата. Местата за зреталите са ограничени и разпродадени, вече говорим за втора дата. В новите аранжименти Мишо Йосифов фино е надградил музиката на деди Йожи. Трудното не е в нотите, а в достатъчното количество емоция, която всеки трябва да генерира“, сподели в студиото на Радио София Вили Стоянов.
Той не изоставя други свои проекти, като Брас Асоциация, BrazzViliDJ, формацията от съмишленици „The essential FUNK trombone“. Но както подчертава, преоткрива деди Йожи чрез музиката му и ще провокира колегите си музиканти (а и публиката) със събития от тази инициатива, докато е жив.
Следващата стъпка е вторият албум, озаглавен „Приказка“, в който този път ще се акцентира върху стиховете, по които Йосиф Цанков е написал красивата си музика.
В албума пее младият Петър Терзиев, както и Йосифа – дъщерята на Вили, а аранжиментите са в стил боса нова. Гости в албума са доайенът на джаз тромпета в България – Венцислав Благоев, пианистът и композитор Милен Кукошаров, а перкусиите са поверени на Атанас Попов.
Албумът е реализиран с подкрепата на Столичната програма „Култура“.
Представянето му е на 3 юни от сцената на лятно кино „Кабана“ до НДК.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Вили Стоянов.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..