След първия „Онзи вятър от първата среща“ с музика на Йосиф Цанков проектът „Среща с деди Йожи“ продължава.
Разбира се, основен двигател на инициативата и събитията под това име е виртуозният тромбонист и внук на композитора Вили Стоянов.
Тази година се навършват 110 години от рождението и 50 години от кончината на Йосиф Цанков, написал едни от най-хубавите български песни, сред които
„Приказка“, „Лунни лъчи“, „Песен моя, обич моя“, „Събота вечер“, „Пролет моя“, „Пеят сто китари“, „Целуни ме“, „Облаци“, „Песен за София“, „Керванът”, „Повей ветре“ и много други.
Тази вечер в Първо студио на БНР ще бъдат изсвирени и записани композициите в концерт с Биг Бенда на Радиото.
„На репетицията видях как магично се случват нещата. Местата за зреталите са ограничени и разпродадени, вече говорим за втора дата. В новите аранжименти Мишо Йосифов фино е надградил музиката на деди Йожи. Трудното не е в нотите, а в достатъчното количество емоция, която всеки трябва да генерира“, сподели в студиото на Радио София Вили Стоянов.
Той не изоставя други свои проекти, като Брас Асоциация, BrazzViliDJ, формацията от съмишленици „The essential FUNK trombone“. Но както подчертава, преоткрива деди Йожи чрез музиката му и ще провокира колегите си музиканти (а и публиката) със събития от тази инициатива, докато е жив.
Следващата стъпка е вторият албум, озаглавен „Приказка“, в който този път ще се акцентира върху стиховете, по които Йосиф Цанков е написал красивата си музика.
В албума пее младият Петър Терзиев, както и Йосифа – дъщерята на Вили, а аранжиментите са в стил боса нова. Гости в албума са доайенът на джаз тромпета в България – Венцислав Благоев, пианистът и композитор Милен Кукошаров, а перкусиите са поверени на Атанас Попов.
Албумът е реализиран с подкрепата на Столичната програма „Култура“.
Представянето му е на 3 юни от сцената на лятно кино „Кабана“ до НДК.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Вили Стоянов.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..