Традиционният Пролетен базар на книгата ще се открие на 31 май, понеделник, само дни след Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, и в навечерието на Международния ден на детето, съобщи в ефира на Радио София Десислава Алексиева от основния организатор Асоциация „Българска книга“.
Любимото пролетно събитие отново ще предложи на многохилядната си публика вълнуваща разходка сред хиляди книги, представяйки над 120 от водещите български книгоиздатели и книготърговци, разположени в 54 шатри в парка пред НДК.
До жълтата шатра на Литературния кът, както и на щандовете на изложителите и на други партньорски локации, читателите могат да се срещнат за автограф с писатели и поети, сред които Аксиния Михайлова, Александър Габровски, Асен Сираков, Афонсу Круш (Португалия), Бойко Беленски, Георги Господинов, Деметра Дулева, Елена Алексиева, Здравка Евтимова, Иван Владимиров - Нав, Йорданка Белева, Калин Терзийски, Камелия Кучер, Катерина Хапсали, Краси Георгиев, Любомир Кючуков, Мария Донева, Петко Славов, Петър Чухов, Росен Карамфилов, Светлозар Желев, Теодора Николова, Христо Карастоянов, и доста други.
В Международния ден на детето 1 юни, програмата е изцяло посветена на младите читатели – ще има игри, представяния на книги, срещи с автори и детски работилници. Всички събития са с вход свободен, допълни Десислава Алексиева.
В рамките на базара ще се проведе и дискусия (2 юни) по повод намалената ставка на ДДС (9%) върху книгите и защо е важно тя да се превърне в постоянна. Петицията, инициирана от Асоциация „Българска книга”, е достъпна онлайн и може да бъде подписана от всеки, който желае да подкрепи книгите и четенето.Събраните подписи ще бъдат изпратени на институциите, за да служат като допълнителен аргумент при вземането на решение за запазване на намалената ставка на ДДС върху книгите и прилагане на други политики за подкрепа на четенето.
„Книгите на са бързооборотна стока. Това е инвестиция в бъдещето. Ако мярката остане постоянна и след пандемията, издателите ще могат да плащат по-добре на автори, преводачи, илюстратори. Ще може да се издават и повече книги“, подчерта Десислава Алексиева.
Работното време на изложението е от 10:00 ч. до 20:00 ч. от 31 май до 5 юни (понеделник - събота) и от 10:00 ч. до 19:00 ч. на 6 юни (неделя).
Събитието се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура” и е част от Календара на културните събития на Столичната община.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Десислава Алексиева.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..