Дали за всеки от нас съществува равнопоставеност в тази потребност, да четем?
Колкото и странно да е, да, има такива хора, които не биха могли просто да протегнат ръка към книгата и разлиствайки страниците й да започнат да четат. Този акт е доста труден, дори и невъзможен за слабо виждащият и за незрящия човек.
Разбира се, намерило се е решение на този казус още през деветнадесети век, когато един преподавател в интернат за незрящи във Франция, на име Луи Брайл, изобретил брайловата азбука през далечната 1824 година. Тя представлява тактилна система за четене и писане, предназначена за незрящи и слабо виждащи граждани, използвана и до днес по целия свят.
С развитието на технологиите в наши дни вече е възможно да се произвеждат аудио книги.
Първите аудио книги се появяват в САЩ през 40-те години, а в България, първото студио за запис на „говорещи“ книги възниква праз 1962 година. От тогава до ден днешен Съюзът на слепите в България осъществява записи на художествена и не само, литература – каза Васил Долапчиев, председател на организацията.
Той посочи и начините по които достигат до незрящите хора цените аудио книги:
Чрез централната и регионалните фонотеки на Съюза на слепите, чрез центровете за рехабилитация и социална интеграция на хора със зрителни увреждания, както и онлайн, през сайта на Съюза, достъпът става чрез регистрация. Възможност има и за абонамент за получаване на определен брой компактдискове годишно.
Дали днес е създаден механизъм, който да помага на слепите хора във възприятията им към света? Новината е повече от добра.
С помощта на специално разработен софтуер е възможно информацията да се трансформира от текст към говор на всеки тип електронен дисплей. Това е така нареченият българо-говорещ синтезатор, каза още Долапчиев.
Освен достъпът до информация, достъпна ли е средата за придвижване за незрящите хора, какви са предизвикателствата и проблемите пред тях, чуйте още в звуковия файл.
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..