„Всеки път, когато отивах в някоя държава имах намерение да се установя за по-дълго и всеки път се връщах”, казва Юлия Димитрова.
Тя е страстен любител на пътешествията и най-вече приключенията. От двуезично семейство е и вероятно затова е посветила образованието и голяма част от живота си на изучаването на чужди езици и култури. Тази нейна страст я е отвела на много различни места по света и за по-дълго - в 4 държави – САЩ, Великобритания, Белгия и Финландия.
През 2012 година се връща окончателно в България и става учител на „Заедно в час“. За 3-те години в училище преподава на 180 деца от 6 до 14 години и е класен ръководител на 32 от тях. През 2015-а попада на обявата за перфектната за нея работа – да бъде супергерой в Тук-Там. Оттогава ролите ѝ в екипа са преминали през няколко измерения, срещнала е страшно много интересни хора, научила е какво ли не, но мотивацията си е все същата - смисълът от всички усилия, липсата на рутина, поводите за гордост и, не на последно място, чувството за хумор на екипа.
„Явно пътувало ми се е, но не за да емигрирам“, добавя Юлия с усмивка. И вади безспорен аргумент: когато си някъде, през отпуската бързаш да се върнеш при близките си, а тук си при близките и във ваканцията можеш да пътуваш и опознаваш нови земи и култури. Пък и много си харесва работата.
В Тук-Там първо говорели за завръщането на българите, сега акцентът е в мигриращия млад човек. Мобилността е вече много характерен елемент от съвремието.
Мисията на организацията днес вече е да свързва българите по(от) света - чрез проекти и инициативи, чрез платформата й.
Юлия Димитрова разказа и за актуалната привлекателна инициатива за младите хора – „Иди, учи и се върни“ и възможността да се спечели стипендия за учене.
Както е традицията, в рубриката участва и артист, който, слушайки разговора, визуализира асоциациите си. Днес това е Анелия Пашова.
Творческият й псевдоним на художничката е АPASH illustartion.
Завършила е магистратура в НХА София, специалност Илюстрация и членува в ДАФНИ / Дружество на анималисти, флористи и научни илюстратори/. Има зад гърба си 5 издадени книги, две от които авторски. Като художник на свободна практика развива своя марка продукти с анималистични рисунки.
В галерията на магазин GIFTED до 15 юни може да се разгледа съвсем скоро откритата й изложба със скицници.
Разгледайте потече тук.
И чуйте разговора с Юлия Димитрова и Анелия Пашова-АPASH.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..