Обширно генетично проучване, проведено от биолози от пет страни, не установи връзка между нивата на витамин D и чувствителността към коронавирус, хоспитализацията след заразяване с него или тежестта на преболедуване. Резултатите са публикувани в списанието PLOS Medicine.
През изминалата година бяха публикувани редица статии, в които въз основа на резултатите от наблюдателни проучвания авторите стигнаха до заключението, че повишените нива на витамин D могат да предпазят от Covid-19, но те не предоставиха обяснение на механизма на връзка между нивата на витамина D и чувствителността към Covid-19. Освен това някои от тези изследвания показват много противоречиви резултати.
Учени от университета McGill в Канада, заедно с колеги от Япония, Израел, Италия и Обединеното кралство анализираха 4 134 души с Covid-19 и 1 284 876 души без Covid-19 от 11 страни, използвайки метод на менделеева рандомизация на ДНК, за да определят дали генетичната предразположеност, свързана с по-високи нива на витамин D влияе на заболяването след заразяване с коронавирус.
„Повечето проучвания за връзката на витамин D с коронавирусна инфекция са много трудни за тълкуване, тъй като те не вземат предвид такива известни рискови фактори за тежък Covid-19 като старост, хоспитализация, наличие на хронични заболявания, които също обуславят ниските нива на витамин D", заяви ръководителят на изследването д-р Гийом Бътлър-Лапорт.
„Най-добрият начин да се отговори на въпроса за ефектите на витамин D е чрез рандомизирани проучвания, но те са сложни, ресурсоемки и отнемащи време. По-ясно разбиране на ролята на рисковите фактори може да се осигури чрез метода на менделеева рандомизация, тъй като това минимизира потенциалните системни грешки", добави той.
Прилагайки този метод в изследването си, учените не откриха доказателство, че повишените нива на витамин D нямат връзка с честотата на заразяване с коронавирус, хоспитализацията или тежестта на заболяването.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..