Стипендии за отлични ученици в ХІ и ХІІ клас и студенти в държавни учебни заведения, изгубили единия или двамата си родители, или израснали в специализирана институция, дава програмата „Готови за успех“, която фондация „BCause“ изпълнява в партньорство с Фондация “Сирак” от 2006 година.
Средствата са осигурени изцяло от дарения, а водещ критерий е успехът на кандидатите.
Всъщност, самата стипендия не е просто финансова помощ, тя е и морална подкрепа за ученици с потенциал в последни класове и студенти без родител. Дава увереност, че не си сам и можеш да постигнеш мечтите си.
„Каузата е вдъхновяваща – от една страна да търсим и подпомагаме талантливи младежи, от друга да намираме дарители“, разказа пред Радио София Веселина Йорданова от фондация BCause. „Не сме очаквали, че толкова дълго ще ни подкрепят и компании, и индивидуални дарители. Всяка година измерваме успеха със 100 усмивки на млади и по-уверени хора, които са убедени, че образованието е правилният път към развитието.“
Минималният необходим успех за одобрение е над 5.00 за студенти и над 5.50 за ученици. Стипендията за студент е 2500 лв. (раздава се от октомври до юли), а за ученик от последните класове - 1000 лв. Приоритет при студентите имат медицинските специалности, но се въвеждат и специални стипендии. Броят на подпомогнатите зависи от сумата на набрани през годината дарения. През тази година са събрани над 160 000 лв. от дарители.
Сред стипендиантите по програмата има и момче, сбъднало мечтата си да издаде книга (подготвя и втора), друго е станало вицешампион на България по шахмат, всички участват в доброволчески инициативи, каза още Веселина Йорданова. Много от тях са отличници, вдъхновяват и карат дарителите да се гордеят.
Станала е стипендиант в VІ-VІІ клас и това й е дало смисъл да продължи след тежка загуба на родител. После това „красивото начало прераснало в приказка“. Неин дарител станал Даниел Киряков, когото продължила да търси с идеи за съвет и подкрепа.
Елена вече е завършила Медицинския университет в София и сега е една от тримата стипендианти, които са станали дарители на програмата. Благодарение на нейни дарения има завършила медицински сестра в Плевен.
„Съвсем естествено е, когато си обграден от обич и подкрепа, да искаш и ти да помогнеш другиму“, отбеляза д-р Елена Стефанова.
В момента тя има и друг повод за гордост. Работи с мултидисциплинарен международен екип върху кръвен биомаркер, с който да се установяват промени в мозъка във връзка с превенцията на Алцхаймер. На международно научно състезание дори екипът е преборил хиляди други стартъпи и са спечелили награда и 10 000 щ. долара за създаването на лабораторно демо.
Чуйте разговора на Катя Василева с Веселина Йорданова и Елена Стефанова.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..