Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Доблест и наказание" - книга за спасените, които спасяват спасителите си

Снимка: Издателство "Сиела"
Новата книга на проф. Вили Лилков "Доблест и наказание". Народният съд и ДС срещу спасителите на българските евреи" излезе като част от поредицата "Незабравените лица на спасението" на издателство "Сиела".

“Всичко започна от това, че от години проучвам архивите на Държавна сигурност, които са публично достъпни и през годините съм попадал на редица интересни истории за хора, които са помагали на българските евреи и така се породи интерес към тази тема”, казва проф. Вили Лилков. По думите му, делото на българския народ за спасяването на българските евреи е уникално

През последните години редица автори и институции са направили така, че доста от материалите, които проф. Лилков е използвал за написването на книгата, са станали публично достъпни.

Освен това е имал възможност да използва оригинални и регионални архиви, както и да се свърже с хора, които са наследници на политици, индустриалци и обикновени хора, които са помагали в онези години на евреите.

Така например кметът на Плевен Георг Спартански помага с информация за Стефан Керкенезов,
крупен плевенски индустриалец, който създава тютюневата фабрика “Енидже вардар”, която след 1944 г. е национализирана и става основата за възникването на плевенската тютюнева индустрия. Той е бил народен представител и е направил много за спасяването на евреите в Плевен, включително и за около 400 военнопленници.

От регионалната библиотека в гр. Разград пък изпращат материали за индустриалеца Георги Рашков, който е бил народен представител и помага на изселените от София в Разград евреи. 

Така, съвсем естествено проф. Лилков стига и до съдбите на 43-мата, които подписват писмото на Димитър Пешев от Народното събрание, с което се довежда до отмяната на депортацията на българските евреи. 

След смяната на властта, 41 от тях са изправени пред Народния съд. 20 от тях получават смъртни присъди, като 18 от тях са изпълнени.
Много от евреите, които са получили подкрепа от тези хора, ги защитават пред Народния съд, независимо че повечето получават тежки присъди и им е отнето имуществото.

Светият синод на Българската православна църква заема уникална позиция, когато антисемитизмът залива цяла Европа. Синодът, воден от Видинския митрополит Неофит, се обръща в защита на евреите.

В книгата си Вили Лилков нарича митрополитите духовните вдъхновители на спасението, защото оказват влияние дори върху обикновените свещеници. БПЦ и духовенството дори се опълчва на правителството на Богдан Филов.

Пловдивският митрополит прави уникално дело, който изпраща телеграма до двореца и моли за милост към евреите, като дори в дома си приема евреите. След 9 септември обаче е арестуван, и тогава цялото еврейство от Пловдив заливат с писма правосъдието и правителството и лично Антон Югов отива в затвора и го спасява.
Така спасените спасяват спасителите си.  

Чуйте целия увлекателен разговор на Лили Големинова с Вили Лилков в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Николов

Добри новини от Бургас за артистични младежи и за хора с деменция

До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..

публикувано на 08.07.25 в 18:06
Снимка: climatebook.gr/Климатека

BG Alert трябва да предупреждава за горещи вълни! Те са природно бедствие

България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова   - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..

публикувано на 08.07.25 в 16:50
Адв. Деян Драгиев

Адв. Деян Драгиев: Дали е работещ законът за личния фалит, ще се разбере след години

Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..

публикувано на 08.07.25 в 15:37

Как са изглеждали средновековните настолни игри?

Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..

публикувано на 08.07.25 в 15:29

Скулпторът Александра Попова: Металът има характер

Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..

публикувано на 08.07.25 в 14:45
Повечето общински жилища са в панелки, строени преди години

Столичната община не е брокер. Общинските жилища трябва да са инструмент за социална политика

След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли ,  председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..

публикувано на 08.07.25 в 14:35
Мария Найденова-Абрашева и Петър Найденов - създатели на

Музикалният фестивал "Алегра" ще се открие на 10 юли в София

Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..

публикувано на 08.07.25 в 14:32