Лазара Златарева, всъщност е добре познатата на няколко поколения пораснали вече деца, Кака Лара. С нея се върнахме към емблематичното, за времето си и единствено предаване „Милион и едно желания“, в което можехме да гледаме любимите си анимационни и игрални филми.
Разговаряхме за детските трепети покрай любимите филмови герои в онова далечно време, когато телевизионното предаване беше единствено, неповторимо по рода си, в което кака Лара получаваше куп писма от развълнуваните малки зрители, пълни с обич и очакване.
„Днес децата могат да гледат всичко, когато си поискат, има цели детски канали, а и да не говорим, че днешните десетгодишни се интересуват повече от Били Айлиш, а не от някаква принцеса, която си върти пръстена.“ – каза тя, визирайки сериала „Арабела“, който беше сред любимите детски филми от онези години.
„В края на деветдесетте времената доста се промениха, когато българите осъзнаха, че има думичка „авторско право“ и особено на нещата които се излъчват в национално покритие ще трябва да се заплащат правата им. И през последните години на „Милион и едно желание“ започнаха да се излъчват „адски“ неща, които за щастие бяха по десет минути и минаваха бързо.
Родните деца знаеха какво е „Дисни“, но ние не можехме да си позволим да им го покажем и идеята на „Милион и едно желания“ започна леко да се обезсмисля, защото децата искат да гледат „Цар Лъв“, но ти им казваш, браво, но ето, гледай „Летящият Чесмир.“ – каза още Лазара Златарева.
А в по-късно време, ерата на интернета слага край на милите писма до кака Лара.
„Много да се смеете и да не се изнервяте, защото това което те държи млад и най-много те кара да приличаш на дете, не е наивността, а способността да се смееш и на не дотам смешните неща.“ – пожела ни в заключение кака Лара.
Чуйте още любопитни детайли от разговора в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..