Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Собствеността на част от терените и сигурността – основни проблеми в Борисовата градина

Снимка: Столична община


Най-големият парк в столицата, Борисовата градина, е темата на „Събуди се, София“ тази седмица. Голяма част от терените в парка са частна собственост, но пари за изкупуване от страна на Столичната община – няма, посочи в ефира на радио София Борис Бонев от „Спаси София“. „Не се забелязва и воля за това“,  добави общинският съветник.

Ремонти и вложения в Борисовата градина са започнали през 2012 г, когато стопанисването на парка се поема от Столичната община, съобщи Милена Васева – директор на ОП „Паркове и градини“. Тя посочи, че оттогава в парка са поставени 435 броя осветителни тела.

„Трасето от центъра до кв. „Изток“ трябваше да бъде осветено. Има проект за довършване на реконструкцията на осветлението за езерото с лилиите, пространството около Братската могила и лятната читалня. Предвижда се да се освети и езерото с патиците, дъбовата гора между Спортна София и ЦСКА, както трасето към БНР. За тези пространства са предвидени нови 120 стълба“, посочи Милена Васева. Ще бъдат поставени и нови 120 камери за видеонаблюдение на територията на парка.

Ремонтът на Борисовата градина не е синхронизиран с Подробния устройствен план, който в момента се изгражда,каза общинският съветник Борис Бонев.

„Ремонтът на тази част е преминал през Столичния общински съвет, но той не е синхронизиран с ПУП, който в момента се изгражда. Трябваше първо да бъде приет плана, и след това да се пристъпи към ремонт. Рискуваме да направим ремонт, който да не съответства в плана. Столичната община показа през последните години, че ремонтът на парковете не са й силна страна. Видяхме какво се случи със Западния парк. Борисовата градина заслужава друг тип ремонт“, добави Борис Бонев.

Един от основните проблеми на Борисовата градина е собствеността, посочи проф. Атанас Ковачев – ръководител на изготвянето на ПУП за Борисовата градина от 2015 г.

„Неясно защо много терени в парка за променили своето предназначение. Голяма част от него има статут на резерват. Аз съм поставял пред Столичния общински съвет проблема. Къпалнята Мария Луиза е един от тях, която е частна собственост. Искам тя да заработи. Мечтая за възстановяването на Летния театър. Аз го помня, но днес напират сълзи в очите – невероятна разруха. Той отново е частна собственост. Трябваше общината да си върне собствеността“, посочи арх. Ковачев.

По думите му, вторият голям проблем са колите.

„Искаме да изкараме колите от парка. Стадионите – ние разрешаваме реконструкция само в сегашната чаша на стадиона. Не е тук мястото да се прави европейски стадион. Като архитект аз обичам да гледам града от високо. Искахме да направим Телевизионната кула за посещения. Но тя също е частна собственост. В проекта, с който спечелихме конкурса, поискахме преместването на „Капитолия“. Мястото й не е там. Предложихме в тази част на парка подземен паркинг. Искахме да изместим и Конната база, но на обществените обсъждания се поиска да запазим нейното местоположение. Ние в парка ново строителство не предвиждаме“, добави проф. Атанас Ковачев.

Столичната община и район „Средец“ за предприели съдебни действия към собственика на автокъщата да бъде премахната от парка, каза Милена Васева.

Още за проблемите на Борисовата градина - чуйте цялото изнесено студио с водещ Божидар Янев - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59