Ремонти и вложения в Борисовата градина са започнали през 2012 г, когато стопанисването на парка се поема от Столичната община, съобщи Милена Васева – директор на ОП „Паркове и градини“. Тя посочи, че оттогава в парка са поставени 435 броя осветителни тела.
„Трасето от центъра до кв. „Изток“ трябваше да бъде осветено. Има проект за довършване на реконструкцията на осветлението за езерото с лилиите, пространството около Братската могила и лятната читалня. Предвижда се да се освети и езерото с патиците, дъбовата гора между Спортна София и ЦСКА, както трасето към БНР. За тези пространства са предвидени нови 120 стълба“, посочи Милена Васева. Ще бъдат поставени и нови 120 камери за видеонаблюдение на територията на парка.
Ремонтът на Борисовата градина не е синхронизиран с Подробния устройствен план, който в момента се изгражда,каза общинският съветник Борис Бонев.
„Ремонтът на тази част е преминал през Столичния общински съвет, но той не е синхронизиран с ПУП, който в момента се изгражда. Трябваше първо да бъде приет плана, и след това да се пристъпи към ремонт. Рискуваме да направим ремонт, който да не съответства в плана. Столичната община показа през последните години, че ремонтът на парковете не са й силна страна. Видяхме какво се случи със Западния парк. Борисовата градина заслужава друг тип ремонт“, добави Борис Бонев.
Един от основните проблеми на Борисовата градина е собствеността, посочи проф. Атанас Ковачев – ръководител на изготвянето на ПУП за Борисовата градина от 2015 г.
„Неясно защо много терени в парка за променили своето предназначение. Голяма част от него има статут на резерват. Аз съм поставял пред Столичния общински съвет проблема. Къпалнята Мария Луиза е един от тях, която е частна собственост. Искам тя да заработи. Мечтая за възстановяването на Летния театър. Аз го помня, но днес напират сълзи в очите – невероятна разруха. Той отново е частна собственост. Трябваше общината да си върне собствеността“, посочи арх. Ковачев.
По думите му, вторият голям проблем са колите.
„Искаме да изкараме колите от парка. Стадионите – ние разрешаваме реконструкция само в сегашната чаша на стадиона. Не е тук мястото да се прави европейски стадион. Като архитект аз обичам да гледам града от високо. Искахме да направим Телевизионната кула за посещения. Но тя също е частна собственост. В проекта, с който спечелихме конкурса, поискахме преместването на „Капитолия“. Мястото й не е там. Предложихме в тази част на парка подземен паркинг. Искахме да изместим и Конната база, но на обществените обсъждания се поиска да запазим нейното местоположение. Ние в парка ново строителство не предвиждаме“, добави проф. Атанас Ковачев.
Столичната община и район „Средец“ за предприели съдебни действия към собственика на автокъщата да бъде премахната от парка, каза Милена Васева.
Още за проблемите на Борисовата градина - чуйте цялото изнесено студио с водещ Божидар Янев - в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...