Романът “Добри” на Атанас Качамаков нашумява повече в САЩ и получава високи отличия там навремето, а в България остава непознат до днес.
“Атанас Качамаков е един от големите дарители на фонда. През 1983 г. той за първи път от десетилетия се завръща в България, придружен от своите творби, защото е решил да дари една голяма част от творчеството си на българската държава и го прави през Национален дарителски фонд “XIII века България”, казва Слава Иванова - председател на Национален дарителски фонд “XIII века България”.
През януари 2020 г. фондът направи изложбата "Хлябът" на Атанас Качамаков (1889-1984). Експозицията представя 30 рисунки от цикъла "Хлябът наш насъщен" на автора, придружен от авторския текст "Български фестивал на майката земя". Творбите са визуализиран разказ за бита и труда на българските селяни от началото на XX век.
Рисунките са своеобразно продължение на романа "Добри", издаден за първи път през 1934 г. в САЩ, написан по разкази на Атанас Качамаков за детството му в България.
Атанас Качамаков е роден в Лясковец, но през 1924 г. напуска България и заминава за Париж, Франция, а през 1925 г. за Ню Йорк, САЩ. През 1931 г. печели първа награда в голямата изложба в Ню Йорк за своята работа "Индианка с дете" (мрамор). От 1930 г. в Лос Анджелис е работил като артистичен директор на киностудио.
Той е ученик на Иван Лазаров, от когото наследява пряката връзка с българската традиция и дух, всичко онова, което носи творчеството на Иван Лазаров и неговата философия в изкуството.
В коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" продължава темата за изборите. Възможно ли е да бъдат касирани изборите – ЦИК изпраща в прокуратурата записите от броенето в седем избирателни секции . Да си русофил и патриот не е печеливша теза - заща това е така? За разделението в ДПС - няма добро ДПС нито това на Делян Пеевски, нито..
Първата карта с адаптиран маршрут за хора в инвалидни колички вече е факт. Тя ще бъде представена по време на събитието „София и за мен“ на 7 ноември. Повече по темата разказа Гергана Дойчинова от Фондация "Ела и ти“, които са организатори на инициативата. Идеята е, чрез тази карта и хората в инвалидни колички да могат самостоятелно..
600 ученици в 11-и и 12-и клас в София, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Велико Търново и Варна ще преминат през обучение по пътна безопасност. Целта на инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" е да формира отговорно отношение на младежите, като участници в движението и като бъдещи водачи на моторни превозни средства. "Аз ще бъда отговорен..
В ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ днес бе подписано споразумение за сътрудничество между университета и Българското национално радио. Обществените институции не могат да работят в изолация и трябва да си помагат по пътя напред, защото всички работим в полза на обществото. Това подчерта по време на подписването на..
София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха и в него да се включат представители на научно-изследователската общност, но и обикновените граждани, които могат да допринесат за общинските политики. За това се обяви столичният кмет Васил Терзиев по време на откриването на научната конференция “ Предизвикателства..
Първата успешна операция за тази година бе извършена от екипите на проф. Маринчо Георгиев и проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на Александровска болница . Благодарение на успешната трансплантация 31-годишна жена от Плевенска област получи втори шанс за живот . Неи н донор стана 54-годишният ѝ баща , като и двамата са в отлично..
Марката „Български държавен стандарт“ (БДС) гарантира единствено и само производството на кисело мляко или бяло саламурено сирене на територията на България. Суровината обаче, дали под формата на фуража, с който се хранят животните или млякото, от което се произвежда готовия продукт, доста често е внос от чужбина. Това коментира Симеон..