Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бояна Алексова, която превърна разговора за боклука в изкуство

Снимка: Бояна Алексова

Почистването на река Струма като част от артистичен проект. Тази идея реализира Бояна Алексова, израснала в Кюстендил, учила в школата "Новите Майстори", след което отива да учи специалност “Изящни изкуства” в Бирмингам. Там получава бакалавърската си степен и печели национална награда за живопис в Англия.

Сега се завръща в Кюстендил като кандидат-магистър по “Изящни изкуства” така, както Владимир Димитров - Майстора, се завръща след обикаляне по света през 1924 г. Също като него, Бояна изобразява река Струма, но реката, в изкуството и реалността от времето на Майстора, е напълно различна от Струма през 2021 година. И изкуството, което сега се ражда, е напълно различно.

И така, еко-артистичният проект на Бояна е да изчисти, с помощта на доброволци река Струма, и да „върне“ боклука в Кюстендил.

“Идеята беше да съберем доброволци, с които да почистим коритото на река Струма, защото реката беше жертва на екокатастрофа през ранната пролет на тази година, когато имаше доста обилни дъждове, които повдигнаха много нивото на реката и донесоха тонова пластмасов и друг боклук. Този боклук е бил по коритото на реката под формата на малки сметища, които са се трупали с години по селата.

“Събрахме 40-50 доброволеца от най-различни възрасти, чистихме коритото на реката и всичко, което събрахме, струпахме в града, за да може хората да видят боклука си такъв, какъвто е – мокър, грозен, неприятен, и да осъзнаят, че това, което изхвърляме, не изчезва”, казва Бояна Алексова.

От Община Кюстендил се включват в проекта, а кметът на града Петър Паунов дава съгласие провокативната инсталация да се случи. Много са хората, които подават ръка на инициативата, като подсигуряват транспорта и дават гласност на проекта. Има и „хейтъри“, но дори и различните мнения, и провокираният диалог, са част от целите на проекта на Бояна.

Според нея само чистенето на боклуците не е решение на проблема, защото боклукът не изчезва, отнема много години, за да се разгради. Затова тя призовава хората да се съобразят какво потребяват и ако могат да избират продукти с рециклируеми опаковки.

Целият процес по събирането на боклука и неговото „показване“ в Кюстендил впечатлява професорката на Бояна в Бирмингам и е споделен по всички комуникационни канали на университета.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35