България е на 45-о място в най-авторитетното проучване, което измерва щедростта в 114 държави, отчетено от Световния дарителски индекс на КАФ 2021 (CAF World Giving Index 2021).
България бележи личен рекорд с дарителски индекс 37% и като се изкачва от дъното на таблицата. През 2018 г. страната ни беше на 126-о място от 146 държави, а през 2017-а – на 127-о място от 139 държави.
През 2020 г. 64% от българските граждани са помогнали на непознат, 34% са дарили пари, а 12% са били доброволци.
За изтеклата трудна година имаме скок и по трите показателя, формиращи класацията, изтъкна пред Радио София Елица Баракова -изпълнителен директор на BCause.
Заплахата от пандемията се отрази на взаимопомощта и солидарността и в световен мащаб. Около 3 милиарда души по някакъв начин са помагали на непознат. По отношение на доброволчеството е имало трудности и затова там особен ръст няма.
Класацията е повод за гордост и това е отражение на характерната реакция при кризи и бедствия, отбеляза Красимира Величкова, директор на Българския дарителски форум (БДФ). По думите й хубавото е, че у българина се събуди чувството за съпричастност и вълната от кампании и примери продължи дълго време.
Неправителствените организации не попаднаха в обхвата на програмите за държавни помощи и въпреки това дейността им беше видима и съществена. Въпреки това държавата можеше да се възползва от структурите и връзките на тези организации, за да увеличи ефективността на своите действия в кризата, а не го направи.
Според специалистите хората, които правят политиките и законите, все още недооценяват доброволчеството като обществена полезност и възможност за оказване на подкрепа – те трябва да положат усилия да се регламентират правила, които биха защитили и двете страни.
През 2020 г. наблюдавахме обръщане на тенденциите за отразяване на доброволчеството и дарителството в медиите, подчерта Елена Матеева, изпълнителен директор на БДВО. За това принос имаха и съсловни организации, свързани с комуникациите, които направиха специално обръщение към СЕМ и електронните медии.
Хората осъзнаха, че дарителството не е еднократен акт, дори скандалът с „Хелп карма“ не повлия и не спря даренията.
Чуйте разговорите на Катя Василева с Елица Баракова, Красимира Величкова и Елена Матеева.
Елица Баракова и Красимира Величкова
По минимум две безплатни влизания за час в Терминал 2 на Летище София поискаха от Националната асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи. От асоциацията изпратиха писмо до "СОФ Кънект" – операторът на столичния аеропорт, и до медиите. "Решението за ограничаване на достъпа до Терминал 2 до десет минути е правилна и..
Мярката за отнемане на автомобили от водачи, карали след употреба на алкохол или наркотици дава резултат. "Целта ѝ не е да се вземат колите на хората, а те да се замислят и да не сядат да шофират след като си пили. Възрастните хора сами решават и отговарят за поведението си, но личният избор не бива да застрашава живота на останалите..
От сдружение "Ангели на пътя" проведоха протест тази седмица по повод решението на съдия Мирослав Петров, който отказа да конфискува автомобила на публициста Ивайло Нойзи Цветков, заловен да шофира след употреба на алкохол. "По принцип това не е честа практика на съда, но специално за този съдия и неговия състав това се оказва тенденция...
Вятърът днес ще се ориентира от север-североизток, ще е умерен, в Източна България и временно силен. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, а максималните – между 2° и 7°. В София минималната температура ще бъде около минус 4°, а максималната – около 5°. Над Черноморието облачността ще е по-често значителна...
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..