България е на 45-о място в най-авторитетното проучване, което измерва щедростта в 114 държави, отчетено от Световния дарителски индекс на КАФ 2021 (CAF World Giving Index 2021).
България бележи личен рекорд с дарителски индекс 37% и като се изкачва от дъното на таблицата. През 2018 г. страната ни беше на 126-о място от 146 държави, а през 2017-а – на 127-о място от 139 държави.
През 2020 г. 64% от българските граждани са помогнали на непознат, 34% са дарили пари, а 12% са били доброволци.
За изтеклата трудна година имаме скок и по трите показателя, формиращи класацията, изтъкна пред Радио София Елица Баракова -изпълнителен директор на BCause.
Заплахата от пандемията се отрази на взаимопомощта и солидарността и в световен мащаб. Около 3 милиарда души по някакъв начин са помагали на непознат. По отношение на доброволчеството е имало трудности и затова там особен ръст няма.
Класацията е повод за гордост и това е отражение на характерната реакция при кризи и бедствия, отбеляза Красимира Величкова, директор на Българския дарителски форум (БДФ). По думите й хубавото е, че у българина се събуди чувството за съпричастност и вълната от кампании и примери продължи дълго време.
Неправителствените организации не попаднаха в обхвата на програмите за държавни помощи и въпреки това дейността им беше видима и съществена. Въпреки това държавата можеше да се възползва от структурите и връзките на тези организации, за да увеличи ефективността на своите действия в кризата, а не го направи.
Според специалистите хората, които правят политиките и законите, все още недооценяват доброволчеството като обществена полезност и възможност за оказване на подкрепа – те трябва да положат усилия да се регламентират правила, които биха защитили и двете страни.
През 2020 г. наблюдавахме обръщане на тенденциите за отразяване на доброволчеството и дарителството в медиите, подчерта Елена Матеева, изпълнителен директор на БДВО. За това принос имаха и съсловни организации, свързани с комуникациите, които направиха специално обръщение към СЕМ и електронните медии.
Хората осъзнаха, че дарителството не е еднократен акт, дори скандалът с „Хелп карма“ не повлия и не спря даренията.
Чуйте разговорите на Катя Василева с Елица Баракова, Красимира Величкова и Елена Матеева.
Елица Баракова и Красимира Величкова
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - Бойко Борисов заяви, че "с облекчение" оттегля кандидатурата си за премиер - Възможно ли е правителство с равноотдалечен..
Вече 12 години фондация "За нашите деца" осъществява кампанията "Тази Коледа чудесата правите Вие". В нея могат да се включат компании, корпоративни екипи и бизнеси чрез продукти с кауза. До 22 декември екип на фондацията ще бъде и на Sofia Christmas Fest, където на специален щанд могат да бъдат закупени коледни изненади с благотворителна цел,..
Десетото юбилейно издание на "Базар на професиите", организирано от Българската мрежа на глобалния договор на ООН ще срещне деца и младежи с компании и професионалисти от различи сфери. То ще се проведе на 29 и 30 ноември в иновационен Форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк. "Базар на професиите 2024" ще премине под надслов "Твоето бъдеще по твоя..
Приютът за бездомни хора в Перник става целогодишен. Той е с капацитет за 10 лица и освен подслон през зимата, осигурява на настанените в него и топла храна. Центърът за бездомни хора се намира в кв. "Калкас" и досега функционираше само през зимните месеци. Той е създаден през 2020 г., припомни пред Радио София кметът на Перник Станислав..
В предаването “Радиокафе“ художникът Орлин Атанасов разказа за изложбата „Странни мисли по никое време“, която се открива на 27 ноември в джаз клуб в София. "Никое време“ е времето, в което живеем, а “странните мисли“ го съпътстват, изскачат най-различни, изненадващи и мен самият, затова си мисля, че би била любопитна и за зрителите",..