Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горещините - тихият убиец, който хората подценяват

Снимка: БГНЕС
Въпросите, касаещи климата и глобалното затопляне, са належащи и колкото и да ги игнорираме покрай другите проблеми, толкова повече по-близо идва неизбежният и неприятен развой на събитията за нас хората.

Климатека е отворена платформа, чиято цел е да направи науката за климата по-достъпна и интересна за широката публика. Те събират екип от учени, който им помага в работата и мисията им, а преди дни организираха интересен уебинар под надслов “Климатични проблеми, горещи вълни и човешко здраве”.

Един от лекторите в уебинара е д-р Зорница Спасова - гл. ас. от Националния център по обществено здраве и анализи към Министерство на здравеопазването и научен секретар към Българското дружество по медицинска география.

В ефира на Радио София тя обясни, че горещата вълна не е обичайно горещо време, а горещо време, което се задържа няколко последователни дни. За да има гореща върна в нашите ширини, умерения климатичен пояс, където се намира България, трябва температурите на въздуха да са над 30 градуса повече от три дни.

Нарича се “Тихият убиец”, защото този кумулативен ефект на високи температури, води до повишение на инсулти, инфаркти и до топлинни удари, както и увеличение на смъртността. Сезонът на горещите върни е през летните месеци юни, юли и август, но са възможни и през май и септември, обяснява тя.

В София има средно по две горещи вълни годишно, като последната силна вълна е от 2003 г., когато е била и най-сериозната гореща вълна (в Централна и Западна Европа загиват над 70 хил. души).

Заради приетите мерки в момента, в Западна Европа, въпреки повишаване честотата на горещите вълни, се наблюдава намаление на смъртността.
За съжаление, у нас липсват подобни мерки. В момента се разработва Национална програма за околна среда, която включва и системи за ранно предупреждение от метеорологичен порядък.

Общините също подготвят свои мерки за справяне с проблема. Столичната община има разработена стратегия за адаптация към изменение на климата, а в момента се работи върху План за устойчива енергия и климат за следващите 10 години. 

Какво съдържат конкретните мерки - чуйте в разговора на Антония Каменичка в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Видеоклип с информация как да предпазим дома си от обир ще се разпространява в метрото

На прага на летния сезон започва информационна кампания за превенция на "домовите кражби”, която ще се проведе в периода 1 юни – 30 септември. Инициативата е на Националния съюз на ключарите в България и се провежда със съдействието на Главна дирекция "Национална полиция”, Столичната дирекция на вътрешните работи, дирекция "Сигурност“ към..

публикувано на 29.05.25 в 17:49

Зорница Русинова: Ниската финансова грамотност на българите е в основата на страховете за приемане на еврото

В последните години темата за еврозоната буди различни дискусии. Дезинформацията около приемането на единната европейска валута у нас е един от основните проблеми, пред който е изправено обществото. Преди дни Икономическият и социален съвет на Република България проведе дискусия на тема "Финансовата грамотност като фактор за инвестиции, доходи и..

публикувано на 29.05.25 в 15:58

Подеха инициатива за изграждане на спортна площадка в село Слатино

Мая Цанева от сдружение "Безопасни детски площадки" разказа пред БНР-Радио София за подета инициатива в с. Слатино, община Бобошево, с цел изграждането на спортна площадка в подкрепа на Пенсионерски клуб "Здраве".  "Оттам ни потърси председателят на клуба и ни изпрати видеопослание как възрастните хора спортуват", посочи Цанева. По..

публикувано на 29.05.25 в 15:02

От Националната полиция отчитат намаляване на домовите кражби у нас

Намаляване на случаите на домови кражби у нас отчитат от Националната полиция. От МВР допълват, че е важно хората да наблюдават ставащото в блоковете, когато знаят, че съседите им отсъстват, както и да осигурят входовете на жилищата си с добри заключващи механизми. Инспектор Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция" обясни, че в..

публикувано на 29.05.25 в 14:16

Детска книга за Черно море - научно издържана и визуално въздействаща

Преди година и половина в родно издателство се ражда идеята да се създаде книга за Черно море. Обединява ги едно убеждение - че за да обичаш природата, трябва първо да я познаваш. Не абстрактната природа, а тази, която е съвсем близо до нас. "От опита ни по книжни изложения по света знаехме, че има прекрасни примери за детски издания, които..

публикувано на 29.05.25 в 13:21
Иван Пасков

Имаш куче - пишеш песен!

Много хора са осъзнали колко е различен животът с домашен любимец. И много хора могат да кажат: "Имам куче". Само един човек обаче не само ходи с дрехи, на които го е изписал, но и от няколко години поддържа едноименен Youtube канал. Той е актьорът Иван Пасков и повече от 15 години "се занимава с тези прекрасни същества". Обича..

публикувано на 29.05.25 в 12:44

Дядо Коледа може да дойде и на 1 юни

Благотворителната кампания "Да влезеш в обувките на Дядо Коледа" се организира за пореден път. На всеки ще се стори странно появата на Дядо Коледа почти в средата на годината, но тя се провежда 3 пъти в годината и понеже е доказала ефективността си, името е запазено дори когато става дума за детски желания за 1 юни. Това разказа пред..

публикувано на 29.05.25 в 11:33