Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национална детска болница - мисия (не)възможна

Снимка: БГНЕС

Проектът за изграждане на Национална детска болница стои повече от 50 години. Всеки вижда някаква своя мечта в нея, затова е нормално да има разлики в исканията, сподели в ефира на радио София доц. д-р Христо Шивачев - координатор на Специализирания комплекс по детски болести и Началник на Клиника по детска хирургия в „Пирогов“.

„Тези разлики се решават в разговор. В този разговор може да възникне една добра идея, която да определи пътя, по който трябва да се върви. Всеки един от нас съпреживява тази идея, очакването е дълго, надеждата остава, че това нещо ще бъде реалност“, добави доц. Шивачев.

Ако бъде изградена подобна болница, детското здравеопазване ще се промени със светлинни години от сега, смята началникът на Клиниката по детска хирургия в „Пирогов“.

„Представете си, ако тръгнете с детето си на ръце и трябва да обиколите четирите краища на София, за да намерите специалисти, които работят на различно място. Всеки от тях назначава изследвания. Казва, че му трябва още едно мнение и вие тръгвате по същия път. Това няма да съществува, което е невероятно печелене на време, а печеленето на време обикновено означава живот“, разказа д-р Христо Шивачев.

По думите на доц. Шивачев, когато се говори за Национална детска болница, това не е административното събиране на съществуващите болници до момента.

„Това е една концепция за самостоятелен организъм, който трябва да включва специалистите, родителите, децата, помощните звена инфраструктурата. Това е нещо което работи самостоятелно. Изграждането на един такъв център – той ще бъде не само лечебен, но и учебен. Ще доведе до високо ниво на обучение. Това ще бъде невероятен стимул към младите лекарите, професионалистите по здравни грижи, към рехабилитаторите, да могат да специализират в тази посока“, сподели доц. Шивачев.

Болните деца на България, растат като болни възрастни, смята Иван Димитров - председател на федерация „Български пациентски форум“. От федерацията изпратиха отворено писмо до президента и служебното правителство с искане за незабавно изграждане на Национална детска болница.

„Ние като пациентска организация обясняваме от много години и искаме от всяко едно правителство да има Национална детска болница. Децата на България остаряват, без да се излекуват и не водят нормален детски живот“, сподели в ефира на радио София Димитров.

По думите му, децата на България намаляват постоянно, а освен това остават и нелекувани.

„На нас ни се обаждат родители от цялата страна да търсим връзки и контакти само и само да могат да бъдат приети. В България здравеопазването е само с връзки. Нямаме никакво време. Мястото е в симбиоза с толкова много други болнични заведения. Позволява да имаш компактност, ако е необходимо нещо друго в сферата на детското здравеопазване“, смята председателят на федерация „Български пациентски форум“.

Подробности можете да чуете в интервюто на Катя Василева с доц. Христо Шивачев и Иван Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 20.05.25: Какви са основните проблеми, пред които са изправени децата в България?

В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..

публикувано на 20.05.25 в 18:20

УНСС чества 105 години от създаването си

В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..

публикувано на 20.05.25 в 16:51

3.53 е оценката за грижата на държавата за децата

Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..

публикувано на 20.05.25 в 16:26

В Столичната библиотека: премиера на поетична антология с 62-ма автори от 20 държави

Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..

публикувано на 20.05.25 в 16:09

Колко богати са българските домакинства?

За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..

публикувано на 20.05.25 в 15:38
Африканският ритъм ще ви завладее в Дома на киното

Премиерата на първия наш филм за африканската музика е на 21 май

Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..

публикувано на 20.05.25 в 15:10
Родопското село Широка лъка

Едва около 10% от жилищата в България са застраховани

Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..

публикувано на 20.05.25 в 14:46