Камарата на архитектите в България (КАБ) започва нормативни промени за повишаване качеството на архитектурното образование. Идеята е при облекчени условия за прием по специалността да се повишат изискванията към студентите по време на самото обучение.
Целта е университетите да създават висококвалифицирани специалисти, които да допринасят за устойчивото развитие на градовете.
Очаква се до есента предложенията за промени да бъдат внесени за разглеждане в Министерството на образованието и науката (МОН).
Една от съществените промени е обръщането на пирамидата – допускане на повече кандидати до обучението, при което с течение на времето изискванията да стават все по-строги, обясни пред Радио София проф. д.а.н. арх. Борислав Борисов, зам.-председател на КАБ.
Завършването, дипломирането трябва да е показател за качественото висше образование на студента, а не приема, подчерта арх. Борисов. Така в тази регулирана професия в практиката ще навлизат добре подготвени архитекти, високо квалифицирани кадри, от които обществото очаква красиви, качествени и безопасни проекти.
Съществува идея в бъдеще пълна проектантска правоспособност да се придобива само от специалисти, които имат надежден курс на обучение – не само в България, а и в чужбина, но по съответната специалност.
„Ще обсъждаме в МОН възможността КАБ активно да участва при приемането на учебните планове и програми във висшите училища със специалност „Архитектура“. Има какво да наваксваме и по отношение на стажовете на студентите“, допълни арх. Борислав Борисов.
Той изтъкна, че силно е намалял интересът към тази специалност от страна на младите хора, а и често подготовката, с която кандидатстват след средното училище, не е на достатъчно добро ниво.
Колкото до проблемите в сектора – инвеститорите най-много се затрудняват и демотивират от тежките административни процедури.
С арх. Борислав Борисов разговаря Данаил Конов.
На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..
В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..
В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов. За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..
От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..
Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..
"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..