Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на "Надежда" Димитър Димов: Трябва да се върви към децентрализация

Кметът Димитър Димов
Снимка: facebook/Димитър Димов

Тази седмица в предаването „Събуди се, София“ говорихме за район „Надежда“. Инфраструктурата и липсата на паркоместа са основните проблеми, които откроиха жителите на квартала и представители на районната администрация.

В мобилното студио на радио София в „Надежда“ гостуваха Милен Димитров от инициативата „Заедно сме Надежда“ и кметът на района Димитър Димов.

Милен Димитров от инициативата „Заедно сме Надежда“ е роден и израснал в „Надежда“. Споделя, че през последните години за района е направено много.

„Аз съм гражданин на район „Надежда“ от моето рождение. За мен това е роден дом. С удоволствие участвам във всички инициативи за облагородяване на района. Аз съм от „Илиянци“. В последните години районната администрация извърши доста подобрения, по отношение на екологията и комуникацията с гражданите“, разказа Димитров.

По думите му, инфраструктурни проекти биха били добро решение за „Надежда“.

От отношение на инфраструктурните проекти, кметът на район „Надежда“ Димитър Димов каза, че проекти има, но поради липса на средства понякога те се бавят.

„Има проект за изграждане на паркинг на ул. Христо Силянов за 236 автомобила. Проектът е от 2018 г., разрешителното за строеж още не е изтекло, имаме избран изпълнител. Поради недостиг на средства нещата понякога се бавят“, каза Димов.

За очакваното разширение на ул. Христо Силянов, кметът на „Надежда“ заяви, че много от гражданите са против заради дървета, които трябва да бъдат премахнати.

Северният парк се очаква до един месец приемателна комисия. Целият парк е осветен, има видеонаблюдение на места. Надявам се до есента да се назначи охрана и да се направи изцяло видеонаблюдението до края на годината. Тук много ни помага и Второ районно управление, обикаля и конна полиция“, разказа Димитър Димов.

По отношение на цените за спортните площадки, които от „Спаси София“ заявиха, че са завишени, Димов заяви, че данните са представени некоректно, защото освен цената на съоръженията към нея има монтаж, затревяване и др.

„Върху цената се наслагат определени неща, които определят крайната цена“, каза Димитър Димов.

От 2013 г. районната администрация работи за скейтборд площадки, каза кметът.

„Прави се проучване за подобрение на пешеходния достъп откъм „Връбница“ 2 за изграждане на паркинг в района“.

По отношение на детските площадки, Димитър Димов обясни, че район „Надежда“ полага грижите за тях.

„Средствата, които се отпускат са недостатъчни. Ние поддържаме 127 площадки. Последният акт е от преди месец, миналата седмица откраднаха халките на стрийт фитнеса. 42 000 лева са парите за поддържка на година. От две години не сме изграждали нова, заради пандемията. До 122 блок от вчера започна изграждането на нова детска площадка“, каза Димов.

По отношение на етажния паркинг, Димитър Димов обясни, че трябва да се реши дали да бъде само паркинг или да има и спортни съоръжения.

„Всеки момент се очаква да бъде пусната обществена поръчка за бул. „Рожен“. Това е най-важният обект за мен, който касае цяла София. Разширението от стоков базар „Илиянци“ до Северната скоростна тангента, който ще облекчи много трафика“, каза кметът на района.

По думите на Димов, трябва да се върви към етап на децентрализация.

„Много по-лесно ще знаят хората какви данъци плащат и как се харчат“, добави кметът на „Надежда“.

Подробности можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50