Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 2050 г. всяко второ дете ще е с атопичен дерматит

Проф. Развигор Дърленски
Снимка: Луиза Лазарова

Около 600 хил. души в България страдат от атопичен дерматит. България е единствената страна в европейския съюз, в която това заболяване не е сред социално значимите и домашното лечение не се покрива от Здравната каса. На това обръща внимание Дружеството на дерматолозите в информационната кампания “Свободни в своята кожа”.

"Поводът за тази кампания и обръщането на социалното внимание към това заболяване е фактът, че е изключително често. Всяко 4-5 дете в индустриализирания свят, се ражда със заболяване от атопичния спектър и с атопичен дерматит.

Очаква се до 2050 г. всяко второ дете в тези държави да бъде с това заболяване. Над половината от децата, родени с това заболяване, успяват да го израстат и като пораснат нямат оплаквания", обяснява дерматологът и венеролог доц. д-р Развигор Дърленски.

Въпреки че е често срещано заболяване, то остава неразпознато от здравната система като нещо, което изисква обслужване и разходи за лечението му. 

В начолото на лятото, когато започват отпуските и почивките на море и планина не бива да се подценяват и слънчевите лъчи.       

“Слънцето е приятел и враг, защото животът на тази планета е немислим без слънчевите лъчи, с оглед на това са известни и редица негови негативни ефекти върху кожата.

На първо място, това е стареенето на кожата, което е свързано по-скоро с някакви естетически критерии, а медицински по-важния въпрос са злокачествените заболявания на кожата като базоцелуларния, плоскоклетъчния карцином на кожата, а също и малигнения меланом - най-злокачествения тумор в човешкото тяло“, казва доц. д-р Развигор Дърленски.

Слънцето трябва да бъде нещо, което получаваме и е част от ежедневието ни, но в разумни граници. Затова трябва да се защитава кожата от слънцето като има вече различни стратегии за справяне с това, които са не само фотозащитни кремове и лосиони, вече има и текстилни материи, с които да се защити кожата.

Чуйте целия разговор на Катя Василева в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48