Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юли може(м) и без пластмаса

Българският евродепутат Радан Къневй очаква България да започне прилагане на евродирективата от началото на 2022 година

| обновено на 01.07.21 в 18:05

Започна месецът, в който и тази година се провежда световната инициатива за намаляване употребата на еднократни пластмасови продукти и ограничаване на замърсяването с такива отпадъци.

В България „Юли без пластмаса“ се провежда за четвърта година.

Най-лесният начин да (започнем да) ограничаваме пластмасата във всекидневието ни е като изберем стъклена или метална бутилка за вода, посъветва слушателите на Радио София Елеонора Йосифова от екологичното сдружение „За земята“.

Да използваме чаша за многократна употреба, дори когато ходим на бар. Да използваме такъв съд и за храна.

Да припомним, че от 3 юли влиза в сила европейската директива, според която се забраняват много пластмасови продукти за еднократна употреба. Сред тях са вилички и лъжички, бъркалки, сламки, дори клечки за уши от пластмаса.

МОСВ трябва транспонира тази изисквания в българското законодателство и да следи за изпълнението както на тази директива, така и на други амбициозни и благородни цели. Очаквам с общественото обсъждане хората да разберат защо е важно да намалим еднократната пластмаса, подчерта Елеонора Йосифова.

С нея разговаря Антония Каменичка.

Радан КъневЦелта на директивата е ясна – да се ограничи огромното количество пластмаса и отпадъци, с които се зариваме през последните десетилетия и да се премине към еднократни разградими или лесни за обработка материали“, коментира пред Радио София Радан Кънев, заместник-член на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните в Европейския парламент.

По мнението на Кънев списъкът от забранени пластмасови изделия тепърва ще бъде разширяван, директивата е „скромна“.

Той коментира, че България обикновено се влачи след процесите, дори и по важни въпроси, какъвто е екологичната директива.

Транспонирането у нас е забавено, дори обществото ни няма достатъчно информация и подготовка.

По такива въпроси не е нужно да чакаме решения на европейските институции. Хората и управляващите трябва да преценят и да приемат ограничения, които са в полза на бъдещето ни, допълни Радан Кънев. Той очаква приложението на евродирективата в България да е факт от началото на 2022 година.

  • Чуйте мнението на Теодора Младенова, зам.-управител на една от най-големите компании в България, които произвеждат опаковки за храна. Фирмата й почти няма да бъде засегната от европейската директива, но обясни как ще се отрази на бизнеса. 
    Младенова е скептична, че документът на ЕС ще постигне поставените цели.
  • Според Стоян Вакареев - изп. директор на една от големите фирми за производства на пластмасови изделия, въвеждането на директивата ще доведе но милиони загуба, защото тези продукти са около 30% от асортимента.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

17-годишен остава в ареста заради побой в столичния кв. "Стрелбище"

Момче на 17 години остава в ареста заради побой в столичния квартал "Стрелбище" снощи. Първоначално по случая бяха задържани 14 непълнолетни, заподозрени в съпричастност към побоя над мъж, който е разхождал кучето си. 13 от тях бяха освободени, като според началникът на Четвърто районно управление Кристиян Тонев скандалът е бил предизвикан от..

публикувано на 08.07.25 в 18:26
Димитър Николов

Добри новини от Бургас за артистични младежи и за хора с деменция

До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..

публикувано на 08.07.25 в 18:06
Снимка: climatebook.gr/Климатека

BG Alert трябва да предупреждава за горещи вълни! Те са природно бедствие

България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова   - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..

публикувано на 08.07.25 в 16:50
Адв. Деян Драгиев

Адв. Деян Драгиев: Дали е работещ законът за личния фалит, ще се разбере след години

Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..

публикувано на 08.07.25 в 15:37

Как са изглеждали средновековните настолни игри?

Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..

публикувано на 08.07.25 в 15:29

Скулпторът Александра Попова: Металът има характер

Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..

публикувано на 08.07.25 в 14:45
Повечето общински жилища са в панелки, строени преди години

Столичната община не е брокер. Общинските жилища трябва да са инструмент за социална политика

След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли ,  председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..

публикувано на 08.07.25 в 14:35