„Милиард години до свършека на света” е повест за това, че животът е дяволски трудна работа, ако се отнасят към него с цялата сериозност. И често се налага да се прави избор - между това да живееш удобно и това да живееш достойно. И този избор е сложен, неприятен и болезнен. Както всеки избор, впрочем”, смята Борис Натанович. Между редовете на повестта тегне и сянката на КГБ.
“Преводът е предложен от преводачката Здравка Петрова. Веднага се съгласихме да го издадем. Тя е много голям почитател на братя Стругацки и решава да преведе тази повест, тъй като е една от най-любимите ѝ. Въпреки че през 1982 г. когато излиза превода на Агоп Мелконян, тя е редактор на книгата и я познава добре”, казва издателят Гергана Димитрова.
Когато за първи път излиза в Съветския съюз, повестта е доста орязана. Борис Стругацки казва, че това е най-личната им творба, защото всеки от героите има прототип и случки от тази история повтарят случки от техния живот.
Това, което се случва, когато написват повестта, е че издателството, с което работят отказва да я публикува в този вид и настоява действието да се води в чужда капиталистическа държава. В същото време пък Борис Стругацки има проблеми с КГБ и тази история също е вплетена в повестта.
След отказа на издателството, те решават да потърсят друг начин и публикуват повестта на части в едно списание, но също са подложени на сериозна цензура и така много неща отпадат, а други са променени.
Още за съдбата на повестта чуйте в интервюто на Катя Василева с издателя Гергана Димитрова.
С гостите тази седмица Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция „Right Direction”, и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, водещият на коментарното предаване "Форум" Лъчезар Христов се обсъдиха следните теми: Пощите като магазини и бойкотите на хранителните вериги; "За“ и "против“..
В рамките на Скрининговата кампания за ранно откриване на рак на маточната шийка, която се реализира в последните три месеца на 2024 г., са прегледани близо 16 600 жени от цялата страна, съобщава БГНЕС. В обхвата на скрининга бяха включени здравноосигурени и здравнонеосигурени жени на възраст 20-29 г. и 40-49 г., както и здравнонеосигурени жени на възраст..
На 2 май, първо в София, започват безплатни изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи. За тях е необходимо предварително записване, а благодарение на тях могат да се установят функционални нарушения в белите дробове при наличие на белодробни болести. Прегледите са част от кампания “За живот без тютюнев дим“. “Кампанията стартира през 2005..
В УНСС беше представена първата по рода си "Национална карта на интелектуалната собственост в Република България". Изследването включва 23 показателя, свързани с обекти на интелектуална собственост. Чрез реализирано широко сътрудничество между държавни институции, местната власт и УНСС, с участието на 31 учени и 265 общини, бяха събрани и анализирани..
В Международния ден на джаза – 30 април, в предаването "Радиокафе“ гостува пианистът Константин Костов. В живота му, джазът навлиза, когато е 13-годишен и току-що е постъпил в Музикалното училище в Плевен. По-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в НМА "Проф. Панчо Владигеров". "В Музикалното училище се запознахме няколко приятелчета и..
В предаването “Добър вечер, София“ ни гостува Floralyn – момичето, което пее, свири на арфа и гадае чрез звездите. Тя ни представи своя дебютен албум “ FIRE: Phoenix“ (Огън: феникс) , който съдържа цели 12 песни. Интересната и различна музика, която създава Floralyn, звучи и от нейната арфа. “Във “FIRE: Phoenix“ има песни, които съм..
Изследване показва, че в област София има високи инвестиции и нарастващи заплати, но слабо образование и лоши пътища. “Област София е много разнородна. Обхваща целия широк кръг около столичния град, започвайки от Драгоман и стигайки чак до полите на Рила и благодарение на това има изключително разнолики икономики. Тук анализът на равнище община е..