Поредна биография за съветския диктатор Йосиф Висарионович Джугашвили (1879-1953), написана от Олег Хлевнюк, главен специалист в архива на Руската федерация, се появи и на български език, в превод на проф. Владимир Игнатовски.
Книгата „Сталин - нова биография на един диктатор“ е за хора, които имат свободно мислене, подчерта пред Радио София Любен Козарев, управител на издателство „Изток-Запад“.
Авторът Олег Хлевнюк е доктор на историческите науки, водещ научен сътрудник в Международния център за история и социология на Втората световна война и нейните последици към Националния изследователски университет „Висше училище по икономика“. Той построява книгата на базата на доброто познаване на историческите документи.
Описва часовете след като Сталин получава удар и никой от охраната не е смеел да влезе в стаята му. Но разбира се описва живота му още от детските години - истината за тях се оказва по-друга от това, което е разпространено. След това като ученик е бил отличник.
Всъщност „Хлевнюк се опитва да промисли едно много трагично време – ХХ век с двете световни, както и Студената война“, допълни Козарев.
През 1937-38 година Сталин се освобождава всички, на които не можел да се довери, убива са над 900 хиляди. Сътрудникът му Ежов е изготвил над 15 000 докладни записки с изброени абсолютно всички арестувани и разстреляни. По времето, когато одобрявал тези списъци, Сталин е имал и психически проблеми, смята Хлевнюк.
Книгата е много информативна, авторът е добросъвестен историк, а базирането на документи прави биографията убедителна, каза още Любен Козарев.
Чуйте разговора с него.
Слабо земетресение е регистрирано рано тази сутрин в района на Петрич, информират Сеизмологичната служба към Института по геофизика на БАН. Земетресението е с магнитут 2.2 по скалата на Рихтер. Епицентърът му е на 16 километра северозападно от Петрич, в област Благоевград, и на 137 километра от София. Земният трус е регистриран в 05.07 часа.
На 7 май е Международният ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 г. Александър Попов представя своето ново откритие. Той демонстрира за първи път пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург изобретения от него уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник. На 7 май преди 129 години в Санкт..
През днешния ден, след временно спиране на валежите, още около обяд отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. На много места ще има локални значителни количества и градушки. Вятърът постепенно ще се ориентира от..
Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес. “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..
Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени. “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..
В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..
След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..