В България днес се провеждат предсрочните избори за 46-ото Народно събрание.
За доверието на избирателите се състезават близо 7000 кандидатите за депутати, издигнати от общо 23 партии и коалиции. За първи път в страната ни гласуването в големите секции с над 300 избиратели ще се осъществява само и единствено машинно.
Възможност за вот с хартиена бюлетина също ще има, но това ще се допуска единствено при неразрешим технически проблем или форсмажорни обстоятелства. В малките секции гласуването на хартия остава.
Технически устройства ще има в общо 9401 секции в България и 273 в чужбина.
По две машини заради по-големия брой гласоподаватели ще бъдат поставени в 1115 секции у нас и в 148 зад граница.
Заради последните промени в Изборния кодекс и отпадането на ограничението броят секции в чужбина ще бъде рекорден – 782, а такива ще бъдат разкрити на най-различни, дори екзотични дестинации, заради нашенците на екскурзия, подали заявления за разкриване им. Район „Чужбина“ обаче няма, а България продължава да е разделена на 31 многомандатни избирателни района (МИР).
Карантинираните заради Covid-19 имаха възможност да подадат заявление за гласуване с подвижна урна и в деня на изборите.
Изборният ден отново започва в 07.00 часа и завършва в 20.00 часа. Ако след този час пред секциите има чакащи да подадат своя вот, гласуването може да бъде удължено, но максимум до 21.00 часа.
Заради 10-часовата времева разлика първи започват да гласуват сънародниците ни в Окланд и Крайстчърч в Нова Зеландия. Там изборните секции отвориха в 21:00 часа българско време на 10 юли 2021 г. Последни ще затворят изборните секции в американските щати Калифорния, Аризона и Невада, където изборният ден приключва в 6:00 часа българско време на 12 юли 2021 г.
Според закона гласуването в България е задължително, но санкция на практика няма. Право да гласуват имат всички български граждани, навършили 18 години към изборния ден, без поставените под запрещение и изтърпяващите наказание лишаване от свобода.
По данни на Централната избирателна комисия избирателите по списък са 6 711 048.
Изборният кодекс забранява агитацията на партиите до приключване на изборния ден. Медиите също са ограничени да обявяват резултати „под каквато и да е форма“ от допитвания до общественото мнение по повод на изборите. В някои общини продажбата на алкохол днес е забранена.Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..