"Радиокафе" гостува на Община Поморие - предизвикателствата пред туристическо лято в разгара на сезона. Съвместна продукция на Радио София и Радио Бургас.
Началото е с Иван Алексиев – кмет на община Поморие: Кмет на годината в много категории:
Разликата ни със Созопол и Несебър са бялото злато - солта, черното злато - лечебната кал, имаме развито лозарство и винарство. Само с летен туристически сезон не може, затова хотелите са с медицински центрове. Имаме видеонаблюдение да не се изнася кал. Очакваме споразумение с Немската здравна каса за калолечение през есента и зимата. А Летище Бургас е по-близо до Поморие.
От 20 юли започва фестивала ни "Море от вино", предстоят Седмица на морето и Седмица на виното. Наблягаме и на изграждането на силни и здрави деца - спортните клубове на общинска земя не взимат такси на децата. А от Поморие стартира и брандът "Черноморска кухня
". От месец и половина-два нямаме сблъсък с пандемията." - завършва кметът на Община Поморие.Двойки на средна възраст или семейство с деца и руски и украински туристи - това е профилът на средния турист.
Още по темата за туризма с Георги Тръпков – хотелиер:
"Сезоните ни са преди и след Covid-19. Превъртяха се нещата, за разлика от миналата година, когато бяха само български гости, днес вече има и чуждестранни. Трябва да наложим качество на услугата ни, тя да остане запомняща се. Продуктът ни трябва да е с истински и разнообразни неща. Пребиваването в определена дестинация трябва да обогатява. Търсим резервите в балнео/спа, не се оплакваме, че сезонът свършва на 25 август. Септември е прекрасно време за риболов, славим се и като регион на добри вина."
Проф. Николай Янев е от стар поморийски род, световноизвестен професор по математика, сърфист и автор на "Епопея на незабравимите":Дъщеря му, адв. Елиза Янева говори за летните школи по медиация в Поморие (продължение на неговите летни математически), сърфирането в медиацията и в морето:
За книгата „Анхиалски истории“ разказват съставителите ѝ проф. Ани Кочева и Милчо Талев –художник, председател на настоятелството на НЧ „Просвета 1888“ и директор на Художествената галерия в града:
"Милчо припозна идеята като печеливша, кметът я подкрепи и така автори като Антон Дончев и Стефан Цанев ни дадоха разказите си" - започва проф. Кочева. "Открих късмета си в Поморие, едноименната история стана малко случайно, задачата ми в съставянето на книгата бе друга. А имах късмета да хвана последната черноморска скумрия" - шегува се Милчо Талев, директор на Градската галерия и продължава: "На 23 юли откриваме изложба на Христо Явашев-Кристо с творби от студентските му години, с маслените му портрети от НХГ и постерите от следващите му творби."
"Дядо ми Юстиниян е родом от Струга и дълги години е бил учител тук, магиите на Анхиало са свързани с това, че градът е по-различен, има градски дух, поморийци винаги се връщат в града, това е силата на морското притегляне. Това бе общата тема, която обедини всички имена в "Анхиалски истории" - убедена е проф. Кочева.
Стефка Бакърджиева от Радио Бургас за църквата Преображение Господне:"Съществуването на некропола бе изненада, дори и за Настоятелството. Изградена през 1765, тя е най-старата сграда в града. На мястото ѝ е имало е малък храм от IX век. От 1977 е обявена за Национален паметник на културата".
Финалът е с репортажа на Ангелина Грозева с деца от школата по изобразително изкуство в НЧ “Светлина 1939“, както и разговор с Донка Китанова – секретар на читалището и Йоана Спиролова - учител по изобразително изкуство:
"Два одобрени, успешни и устойчиви проекта с 25-33 деца. Всичко около нас е изкуство"
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Обобщение на темите от седмицата - Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни..
Изгубени в “Кварталът на писателите” е вълнуващо градско приключение, което ще те пренесе в сърцето на литературната история на град София. Създадена в партньорство между “Вътрешен глас" и "Бохемска София", тази градска игра предлага незабравима разходка из един от най-богатите на истории райони на столицата. Мисията ще те отведе на пътешествие..
Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт през тази седмица. Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралите от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Пред Радио София изп.-директор на Асоциацията за квалификация на..
Продължава набирането на доброволци в първия мащабен български проект за цялостно геномно секвениране “Геномът на България“ . Проектът цели да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременните българи, която ще бъде използвана и в бъдещи научни медицински изследвания. Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на..
Институтът за изучаване на американска философия и семиотика засилва своята дейност в София. На 12 април ще бъде открит Института за изследване на американска философия и семиотика. Това е една млада организация, създадена през последните три месеца. “Всичко започна изключително случайно. Ние сме хора от различни образователни и академични..
Стоян Михалев се оттегля за 3 седмици. След масовото недоволство, което предизвика смяната на зам.-кмет в столичния район "Оборище", представители на протестиращите граждани се срещнаха с районния кмет Георги Кузмов, Божидар Емануилов, Стоян Михалев и представители от ДСБ. В "Оборище" готвят протест в защита на зам.-кмета Божидар Емануилов. На срещата от..
Утре (12 април 2025 г.), в София ще се проведе протест "България няма деца за убиване“. Целта е да се даде гласност на този национален проблем. Протестът се организира от "Заедно срещу безумията по пътищата - Инициативен комитет“, Сдружение "Искаме справедливост и сигурност на пътя" и др. Те отново ще отправят искания за безопасност на пътя и..