Любителите на пътешествията ще имат пореден кино празник, който ще се проведе в първата половина на август с ексклузивни премиери в София и много идеи за нови дестинации.
За 15 дни фестивалът „Кино за пътешественици” ще покаже 17 филмови пътешествия - от безкрайните пясъци на Сахара, през прашните пътища на Етиопия и хладната красота на Исландия до красивите културни паметници на Исфахан.
Фестивалът ще започне с филма „Сами из Азия”, представящ вълнуващото пътешествие на Илайджа Пост и възрастния му чичо из непознатите кътчета на Китай през Лаос и Тайланд до красивия храмови комплекс Ангкор Ват в Камбоджа. Преди прожекцията на филма Мариана Панайотова ще сподели за своето пребиваване в Източен Китай и престоя си в град Нандзин.
Ден преди началото - на 31 юли, ще се състои вечер посветена на Япония, по време на която Здравко Григоров и Ангел Хаджийски ще разкажат за своите приключения в Страната на изгряващото слънце, а ексклузивно ще бъде показан филмът „Глътка чай”.
Здравко Григоров дори ще (се опита да) направи традиционен японски сладкиш, обеща самия той в ефира на Радио София от Саарбрюкен
Сред заглавията са още „От Кейптаун до Кайро с влак” на южноафриканеца Ник Шоу (4 август), „Камино де Сантяго“ (5 и 15 август) на швейцарските режисьори Йонас Фрай, Мануел Швайцер, „Исландия наведнъж“ (6 август), „По пътищата на Куба“ (8 август), „Крепост”, представящ отблизо Приднестровието (10 август), „Спомени от Изтока” (13 август) - историята на пътешественик от ледена Финландия, посветил живота си на монголските легенди и японската поезия, и други.
Някои от прожекциите ще бъдат съпроводени със специално представяне и разкази на българи пътешественици, които имат преки впечатления от съответните страни.
Чуйте целия разговор на Катя Василева с организатора Здравко Григоров.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..