Срещаме ви с хора от две привидно различни локации, но взаимно свързани, чрез целта да обменят помежду си значимо послание. Това са Диана Недева и Весела Деянова, съоснователи на фондация "Meeting points" и Ашод Дерандонян (преводач) и Александър Иванов от общността на глухите (Deaf NOW Bulgaria - Заслушай се).
През 2018 година Диана Недева и Весела Деянова решават да осъществят своите идеи, свързани с промяна на различни нива. Работата им е свързана с различни групи от хора, които не биха се срещнали и не биха имали пресечна точка, поради различните обстоятелства в живота им. Срещайки се чрез фондацията те могат да общуват по различни начини. Тези срещи се осъществяват най-често в сферата на изкуството и културата, посочват Диана Недева и Весела Деянова.
„Групите хора които събираме на едно място са глухи, чуващи, бежанци, българи, роми. Тези срещи са трансформиращи, можем да научим за конкретната история на някой, без да го поставяме под общ знаменател“, казват още те.
Свързващото звено с хората от Глухата общност е проектът “Unsilenced” ,насочен към колективно създаване на съвременен стенопис, чрез който публично да се изпратят значими за глухата общност лични и колективни послания. В лицето на „Meeting points“, те виждат свои съмишленици,чрез които да се срещат чуващи и глухи и да предават важни послания към обществото, каза Александър Иванов.
На 24 юли от 10:00ч. ви каним на третата (последна) работилница от проект “Unsilenced". В нея отново ще имаме възможност заедно да се срещнем със света на глухите в България. Повече информация за събитието тук. Проектът се осъществява с подкрепата на НФ „Култура“
Стенописът ще бъде създаден от Albena Limoni и Костадин Кокаланов през месец септември 2021.
Чуйте още интересни детайли от разговора в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..