Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Открита монета доказва, че на Перперикон е бил и храмът на Дионис

Проф. Николай Овчаров
Снимка: Радио Кърджали

Последните разкопки в Източните Родопи допълват научната теза, че храмът на древногръцкия бог на виното и веселието Дионис се е намирал на Перперикон. До края на септември продължават археологическите разкопки, чиито ръководител е проф. Николай Овчаров.

В ефира на Радио София той съобщи, че в края на юли екипът му е открил три раннохристиянски гробници, чието отваряне е отложено заради изключително горещото време. 

В момента се работи при намален работен ден, а при първа възможност (когато паднат температурите) ще бъдат отворени и гробниците. Освен това през тази година са разкрити и нови сгради.

Открита е и тракийска монета, която потвърждава дългогодишната хипотеза на проф. Овчаров, че храмът на Дионис се е намирал на Перперикон.

Монета на Реметалк I“Монетата е много интересна - на Реметалк I - един от последните одриски тракийски царе, който царува в края на старото и началото на новото хилядолетие. На тази монета той е изобразен, заедно със своята съпруга и с наследника си Котис, а от другата страна са неговите суверени - първият римски император Октавиан Август и жена му Ливия.

Монетата е доста рядка като тип и е особено интересна, защото тя, както и други монети на Реметалк, които сме открили през различните години, ни доказва един много важен епизод от историята на скалния град, а именно войната, при която одрисите (едно от големите тракийски племена) отнемат храма на Дионис от бесите.

Той (храмът) се е намирал някъде на границата между тези най-големи тракийски народи в Източните Родопи и локалиризархме тук (на Перперикон) олтара, където са се извършвали тези жертвоприношения, споменати от Херодот и от различни по-късни римски автори”, обяснява проф. Овчаров.         

Разкопките на археолога са в южния квартал на Перперикон и вече шеста година разкриват ситуацията около огромната базилика от V - VI век, която беше разкрита през 2016 г. 
Миналата година археологичния екип попадна и на епископската резиденция - сгради от нейната структура, които сега продължават да разчистват.

Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музиката на Йохан Щраус-син идва от Виена в България с целия си блясък

През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..

публикувано на 01.07.25 в 18:58

Амарантът е здравословна суперхрана и златна мина за земеделците

Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..

публикувано на 01.07.25 в 18:19

Ще забранят ли в ЕС продажба на котки и кучета в магазини за домашни любимци?

Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..

публикувано на 01.07.25 в 16:25

Д-р Стойчо Кацаров: Ако НЗОК не е монополист, здравно неосигурените може да са по-малко

20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..

публикувано на 01.07.25 в 15:36

Неподозираните ползи от бавното каране на автомобил в града

Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..

публикувано на 01.07.25 в 14:07

"Малката елфа" е новото куклено заглавие в афиша на Младежкия театър

"Малката Елфа“ е спектакъл  за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш.  "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...

публикувано на 01.07.25 в 12:53

България е част от Международната щафетна колоездачна инициатива COP30 Bike Ride

Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави.  Тази година домакин е Бразилия.  С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която  обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..

публикувано на 01.07.25 в 12:40