Преди 70 години, един кубински композитор - Енрике Хорин - създава първата ча-ча-ча. Оттогава и танцът, и музикалният стил, не престават да се радват на интерес по цял свят. В 2021имаме толкова различни музиканти, които записват в ритъма на ча-ча-ча - от Анжелик Киджо до Бебо Бест.
Не можем да говорим за ча-ча-ча, без да отбележим, че в началото на 60-те стилът влияе на ранните „Вeatles“ във времето, когато свирят в Хамбург и правят първите си записи - най-известната мексиканска песен “Besame mucho”, започва и завършва с ча-ча-бум. По това време, големи композитори като Лало Шифрин вкарват и фламенко ритми в ча-ча-ча. Боса новата става естествен съюзник на ча-ча-ча и обединени завладяват и Европа.
Песните от нарочния ни плейлист са на испански, португалски, сръбски, български, италиански и френски, а в Африка се приема едва ли не като нещо родно - може би, защото в основата ѝ има немалко афро ритми. Когато правим преглед на значимите постижения в ча-ча-ча, няма как да не отбележим от една страна, членовете на „Буена Виста сосиал клуб“ начело с Рубен Гонсалес и Омара Портуондо, която още в най младите си години пее ча ча ча на измислен език. Към тях трябва да добавим и Тито Пуенте и Селия Крус.
Най-добрите образци в джаз- стилистиката на ча-ча-ча са създадени от Бебо Валдес. Няма как да не отбележим и ча-ча-ча като вдъхновение и на Мисия за неин фадо албум, във Франция Серж Генсбур е един от първите, които вкарват ча-ча-ча в авторския шансон на 60-те, да не говорим за Катерина Валенте (Франция и Италия, а дори и ние, като деца в България се тананикахме нейната "Бонго ча ча ча", което се римуваше с "Лили Иванова с късата пола и топирана коса"). Ча-ча-ча свирят и радиооркестърът ни с диригент Милчо Левиев, септет София с Димитър Ганев, те дори правят записи за Балкантон на юго-звездата Нада Кнежевич, която пее ча-ча-ча: своята песен "Юлияна" и кавър на Роко Граната. Но ако се помни една хубава българска песен в ритъма на ча-ча-ча, въпреки че в текста става дума за шейк, това е Стефан Воронов и неговият "Урок по танц".
Много диджеи и продуценти на електро-джаз от края на 20-ти век до ден-днешен, предлагат стари песни с актуално ча-ча-ча преображение. Интересна е версията на Карл Зеро върху една от най-известните ча-ча-ча, "Rico vacilón". Имах щастието да бъда преводач тук в България преди около 40 години на автора Росендо Руис и си спомням, че самият Людмил Георгиев беше много учуден, когато пред него се изправи човекът, доста по-обемист от самия него и му каза "здравей, аз съм Росендо Руис и съм авторът на Рико Василон и за да бъде по-точен почна да го тананика : "vacilón qué rico vacilón cha cha cha qué rico cha cha cha." Той ми разказа как в Африка музикантите свирят ча-ча-ча дошла от Куба още през 50-те, а през 60-те, в страните, където няма много плочи след освобождението им от колониализма, Куба залива радиата им с плочи с ча-ча-ча. Така научих и за малийските музиканти, живяли в Куба след като отиват там заедно с Че след неуспешният му опит за износ на революция. В края на 60-те се връщат обратно и правят свои, афро-версии на кубинска ча-ча-ча.
Говорейки за актуалните версии на ча-ча-ча, които съм включил в поредния "Слънчев джаз+" на 20 август, началото е с любимата балада на Нини Росо "Il silenzio", но в ритъма на ча-ча-ча с Биг Бенд, а продължението е с последния албум на Анджелик Киджо, където химна "Независима Африка" се пее като ча-ча-ча, като изненадата е за накрая: Бебо Бест, превърнал "So what" на Майлс Дейвис в ча-ча-ча ремикс, "So SWAT".
Кони Френсис - една от най-големите поп звезди на 50-те и 60-те години, е починала на 87-годишна възраст, пише Ню Йорк Таймс, цитирани от БГНЕС. Новината беше потвърдена от дългогодишния ѝ приятел и президент на "Concetta Records" Рон Робъртс, в публикация във Facebook, която бе споделена и от официалната страница на Франсис. „С дълбока тъга и..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18 юли. Операта от Панчо Владигеров с либрето от Николай Лилиев по театралната пиеса на Фани Попова Мутафова "Балдуиновата кула" е символична за Старозагорската опера, която през 1975 година отбелязва своята..
Софийската филхармония предлага през лятото богата програма с изявени представители на класическата музика. Филхармонията ще бъде музикален домакин на фестивала Pravets Art Nights . Правец ще се превърне в сцена на изкуството под открито небе. Между 18 и 20 юли на езерото и на централния площад на града, ще се състои юбилейното 20-ото издание на..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
На 1 юли от 20.00 ч. на площада пред НДК ще се състои концерт на легендарния Оркестър на Дюк Елингтън, който се организира от Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в партньорство със Столичната община, а входът е свободен. Създаден от един от гениите в историята на джаза – Дюк Елингтън, оркестърът и до днес пази духа на неговата..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера. За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция на..
В ловешкото село Кърпачево тази вечер се открива 11-ото издание на фестивала "Jazz под звездите", който се организира от сдружението "Деветашко плато" и събира изтъкнати български музиканти. Идеята на фестивала е да оживи и популяризира Деветашкото плато и деветте села в нето като интересна и привлекателна туристическа дестинация, поясни..