Остават броени дни до излизането от печат биографична книга за група P.I.F. Tя е втората от поредицата Scribens Acoustic за легендарни български музикални групи (след книгата за „Остава“ ) и е базирана на интервюта и истории на Димо Стоянов (светла му памет) и музикантите с него.
„И тримата автори и съставители на книгата сме дългогодишни фенове на групата“, каза в студиото на Радио София Мария Куманова. (Другите съавтори са Наталия Иванова и Георги Гаврилов.) – „Искахме да разкажем пълната история на P.I.F., свързахме се с повече от 25 души, защото през групата са минали много музиканти за различен период от време.“
По думите на съавторката книгата осветлява част от „тъмните векове на групата“ – около 2005-2006 г., когато не е известно какво става с формацията, а за Димо плъзват слухове за пристрастяване към хапчета.
Всъщност всички детайли ще са интересни на почитателите.
Освен Димо Стоянов, който почина от Covid-19 през декември 2020 г., от основаването на групата е и китаристът Иван Велков.
Пред Радио София той допълни, че по книгата е работено около 2 години.
„Получи се нещо страхотно. Цялата банда благодари от сърце на авторите и съставителите и издателството.“
Иван анонсира, че следващата близка изява на P.I.F. е на 2 септември пред публиката на „Аполония“ – с Графа и Дичо, с Влади Михайлов и Ерсин Мустафов.
С Мария Куманова и Иван Велков разговаря Антония Каменичка.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..