Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Александър Атанасов: Covid-19 не е безопасен за децата

В навечерието на четвъртата вълна на Covid-19, броят на ваксинираните има все по-голямо значение за хода на пандемията, а в дните преди началото на учебната година, както и фактът, че делта вариантът на вируса засяга малките деца и тийнейджърите, прави релевантен и въпроса с ваксинирането на децата. 

“Това заболяване не е безопасно за вашите деца. Може да протече много сериозно, потенциално с фатален край”, категоричен е педиатърът Александър Атанасов.

До момента има лек интерес към ваксиниране на децата. Въпреки това той вече е ваксинирал деца, които са понесли ваксината леко и не са имали неразположения, различни от типичните след поставяне на ваксина - болка в рамото или ръката, зачервяване на мястото на поставяне на ваксината, леко неразположение.

В някои случаи ваксинираните деца имат главоболие, отпадналост, втрисане. Има и редки случаи на припадъци, които обаче лекарите приписват повече на стреса покрай ваксинирането.

В изключително редки случаи, децата развиват миокардити (възпаление на сърдечния мускул). Тези случаи обаче са много леки и бързо отшумяват в дългосрочен план, което пък е несъпоставимо с последствията от изкарване на Covid-19.

Вече има случаи на деца с антитела, които обаче не са били с оплаквания, което означава, че са изкарали инфекцията безсимптомно.

За това, защо децата изкарват по-леко класическия коронавирус има хипотеза, че това се дължи на факта, че може да имат кръстосан имунитет срещу други коронавируси, които са причинители на по-банални инфекции.

Според д-р Атанасов училищата и детските градини ускоряват разпространението на вируса. Ако всичко е затворено, а училищата и детските градини работят, те рязко се превръщат в основния разпространител на инфекцията. 

 “Мултисистемният възпалителен синдром при децата е рядко, но животозастрашаващо състояние, усложнение след прекарана Covid-инфекция, при което настъпва мултиорганна недостатъчност на поне две системи, необходимост от интензивно лечение, включително и до интубация.

Какви други рискове крие една Covid-инфекция - истината е, че все още не знаем, защото това е нов вирус. Децата се разболяват, по-голямата част от тях го прекарват леко, но е описан и този синдром”, предупреждава д-р Александър Атанасов.

Чуйте повече в разговора на Катя Василева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли

За втора поредна година Националният туристически фестивал на Българския туристически съюз  събира природолюбители от цяла България в подножието на връх Мальовица. От 11 до 13 юли, в местността “Мечата поляна в Курортен комплекс “Мальовица“, ще стартират организираните в три поредни дни дейности.  Събитието е част от честванията на 130..

публикувано на 10.07.25 в 18:05

"Майчин дом" поема грижата за родилките от Перник

Днес беше подписан стратегически договор между най-голямата специализирана акушеро-гинекологична болница у нас - СБАЛАГ "Майчин дом“, и УМБАЛ "Рахила Ангелова“ в Перник  . Проф. д-р Иван Костов, изпълнителен директор на СБАЛАГ „Майчин дом“, и г-н Емил Ненков, директор на МБАЛ „Рахила Ангелова“, сключиха споразумение, което предвижда пълно поемане на..

публикувано на 10.07.25 в 17:17

Доц. д-р Иван Богданов: Слънцето е полезно само ако се излагаме разумно под лъчите му

Летните месеци, високите температури, следствие от климатичните промени, влияят по различен начин на здравето ни. Кожата е най-големият орган в човешкото тяло и първият, който е в пряк контакт със слънчевите лъчи и атмосферните влияния. Тя служи като бариера, предпазваща тялото от външни фактори и играе ключова роля в терморегулацията. Кожата..

публикувано на 10.07.25 в 17:15
Снимката е илюстративна

Време ли е за трансформация на общинските болници?

Преди дни Институтът за пазарна икономика публикува свой анализ "Реформирай болничната карта в кратки стъпки: Случаят с общинските многопрофилни болници“. Изследването е провокирано от факта, че България е сред водещите страни в ЕС по брой болници и легла на глава от населението, но това не се отразява на качеството на услугите. Пред..

публикувано на 10.07.25 в 16:28

В навечерието на Десетото юбилейно издание на Международния филмов фестивал в Бургас

Десето юбилейно издание на Международния филмов фестивал в Бургас предстои да започне тази събота. Събитието ще продължи до 18 юли. Фестивалът се нарежда сред най-значимите събития в културния календар на град Бургас и е един от водещите филмови форуми в България и Черноморския регион. Още от създаването си през 2016 г. фестивалът предлага на своите..

публикувано на 10.07.25 в 16:12

Парк "Врана" затвори врати за посетители

Парк "Врана“ затвори врати за посетители. Столичната община официално се оттегли от управлението и поддържането на парка, като достъпът до него от страна на граждани е забранен за неуточнен период. До затварянето се стигна след като в понеделник кметът Васил Терзиев обяви, че очаква до 17.30 часа на 9 юли отговор от областната управа за това..

публикувано на 10.07.25 в 15:25

Столичният общински съвет отложи доклада за новата наредба за общинските жилища

Докладът с измененията в наредбата за общинските жилища бе отложен от дневния ред на заседанието на Столичния общински съвет. След заявено недоволство от настанени в такива жилища, които организираха и протест преди началото на сесията на общинските съветници, темата предизвика противопоставяне и между съветниците. Някои от тях оттеглиха и заявената..

публикувано на 10.07.25 в 14:45