„Предстоят трудни и непредсказуеми събития както в страната, така и около нея. Може би ще има последици за целия свят“, коментира пред Радио София Енчо Господинов - един от нашите най-опитни журналисти и дипломати. Седем години от живота той си е посветил на хуманитарни и дипломатически мисии, бил е и в Афганистан през 1980 г., стига до постовете представител в ООН в Ню Йорк, директор по комуникациите и заместник-генерален секретар на Международния червен кръст.
Афганистан съществува като държава от 1747 г. но много са малко периодите на мирен живот в историята й. В нея живеят 4-5 етнически групи, говорят се две основни езика. Племената враждуват много и по жесток начин помежду си, но когато мине някой през държавата, те се обединяват и бързо го ликвидират, отбеляза Господинов.
Местоположението на страната е в изключително чувствителен географски район.
Там са се водели оспорвани борби между руската и британската империя. Имало е 3 войни на британците и 1 на Русия (1979-1989), а по-късно и американската армия и силите на НАТО затънаха в афганистанското тресавище.
„Предстоят дни за изпитания, неизвестност и тревога. Ще следва дълга и мъчителна игра – психологическа и дипломатическа, между т.нар. демокрации, към които се числи и България, и тази тъкан от различни части на афганското общество“, подчерта анализаторът.
Талибаните ще трябва поне в началото да бъдат по-хрисими, защото ще са им нужни пари, ако решат да правят малко по-модерна държава, каза още Енчо Господинов. Ако започнат смислени преговори между цивилизования свят и Афганистан, може би ще се върнат някои от добрите традиции – жените да бъдат по-уважавани, да им се позволи да се учат, да работят… Това се опита и донякъде постигна съветският режим. Ако това стане, ще бъде по дълъг и мъчителен път, с много пазарлъци. Страната живее в Средновековието. Със сила нищо няма да се постигне бързо. Нужно е много търпение. Афганските лидери са хитри и корумпирани, ще искат да вземат максимално много пари от Запада. Всеки натиск отвън, ще предизвика двоен отпор. Русия научи някои уроци. Китай търпеливо подхожда към Афганистан. Западът обаче като че ли продължава да храни илюзии, допълни още Господинов.
Според него бежанската вълна ще зависи от следващите ходове на талибаните – дали ще тероризират народа. Светът и особено Европа може да се сблъска с такава вълна. Боя се, че в Брюксел нямат представа какво да правят, както и в другите държави. Повечето европейски страни не искат и са готови да приемат още много бежанци от Афганистан“, каза още Енчо Господинов.
С него разговаря Антония Каменичка.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..