Всяка година няколкостотин колоездачи - ентусиасти от цяла България, Румъния и други държави се включват в изминаването на най-популярния веломаршрут на Балканите - Дунав Ултра с обща дължина 740 км.
За осма поред година на 2 септември във Видин ще се проведе промо събитието, този път под наслов „Обратно при реката“.
150 велосипедисти от България и Румъния ще стартират заедно и ще изминат разстоянието по северната граница на България, преминавайки от запад на изток по поречието на река Дунав до Черно море - до крайната му точка - село Дуранкулак (Общ. Шабла).
Преходът е индивидуално предизвикателство за всеки и кауза за популяризиране на над 110 населени места в България.
„Отдавна исках да участвам. Миналата година ме приеха топло и наистина преживях вело приключение“, каза пред Радио София 73-годишният Петър Димитров от Варна, който и този септември ще върти педалите по некраткия маршрут. И обясни, че всеки от участниците сам планира етапите и продължителността на преходите."Обиколил съм почти цяла България - и в равнините, и в планините, но това изживяване е невероятно - усещаш величието на една река с дълга история, наслаждаваш се на прекрасни гледки, чувстваш хората около теб."
В първото си участие на Дунав Ултра Петър Димитров е преминал разстоянието на 6 дни и половина. Казва, че километрите не са проблем, може да ги премине за 2-3, 5 дни. Но иска да се наслади на красотите на България.
С Петър Димитров разговаря Лъчезар Христов.
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..