В София съществуват повече от 20 км изоставена жп инфраструктура, включително принадлежащи пространства, сгради и бивши гари. Те обаче могат да имат много по-пълноценен живот, да функционират в полза на града и жителите му.
В това са убедени архитекти и съмишленици, обединени в проекта „Зелена линия София”. Двама от експертите гостуваха в Радио София и обясниха какви идеи имат и предлагат за българската столица.
Примери за добри решения при изоставени пространства могат да се намерят в Париж, Ню Йорк, Тел Авив, Цюрих, Чунчон (Корея), Копенхаген, Вупертал, (Германия) и други, разказа арх. Светослав Александров - съосновател на „Зелена линия София“ (заедно с арх. Християна Василева). Във Вупертал например, където той учи, жп релсово трасе се е превърнало в линеен парк – 23 км, гари са се превърнали в театри, организират се спортни и други събития, има пространства за изложби.
„Стана една голяма сцена, активизира се културният и социалният живот“, отбеляза арх. Александров. Живеейки близо до Западния парк, той веднага си е представил, че нещо подобно може да се изгради и в София. След популяризиране на проекта са се появили добри отзиви и инициаторите се надяват на реализация.
Общият софийски зелен ринг, който може да стане екологичен, свързан, вело и пешеходен пояс в града, е 33 км, допълни ландшафтен арх. София Стоянова.
Рингът може да свързва хората, кварталите, зелената система, различни спортни, културни и образователни обекти.
Снимка: greenlinesofia.com
Специалистите са изчислили, че бъдещият ринг е добре да бъде широк 5 метра, за да може да има място и за велосипедисти, и за пешеходци. Където е възможно, ще има детски площадки, места за сядане, паркови разширения на ринга.
Проектът през юли т.г. вече е бил представен и дискутиран в район „Слатина“. Става дума за първата отсечка – от гара „Пионер“ до моста „Шипченски проход“.
„Хората не се притесняват, че така ще им бъдат отнети места за паркиране. Искат да се осъществи проекта, но го искат бързо, веднага. Искат да го пробват, да го ползват“, разказа ландш. арх. Стоянова.
По думите ѝ спънките се в процедурите между различните институции.
„В момента правим предпроектно проучване с колеги от „Софияплан“. То трябва да бъде одобрено от общинския съвет, а след това да се уредят терените, собственост на НКЖИ“, уточни арх. Александров.
Обществото ще спечели от този проект, но за реализирането му е нужна политическа воля. Ако това стане, ще има за какво да се гордеем пред цяла Европа, смятат архитектите инициатори на „Зелена линия София“.
Чуйте разговора на Елена Пъневска с арх. Светослав Александров и ландш. арх. София Стоянова.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..