На фестивала за социално ангажирано изкуство „Граждански будилник 2021“ в Борисовата градина вчера бяха отличени най-добрите участници в едноименния конкурс в категориите „Илюстрация“, „Фотография“ и „Текст“. Тази година темата, по която авторите бяха предизвикани да творят, отново беше свързана с правото ни на сдружаване, правото на мирни събрания (протести) и свобода на словото, но този път - как изглежда упражняването на тези права в дигиталния свят.
„За мен е изключително интересно да наблюдавам през годините как постепенно моралните интуиции, естетическите предразположения кристализират в далеч по-ясни и вече не литературни формулировки“, образно отбеляза впечатленията си от сетивността към правата на младите автори поетът и преподавател Марин Бодаков, част от журито в категория „Текст“.
Победител е Йордан Връбчев с текста си, който разглежда мястото на интернет в нашия живот и как можем да опитомим „мрежата“, за да бъдем „създатели на собствените си права и свободи“.
По думите на Будаков хората все повече общуват чрез статуси, но трябва да се върнем към комуникация „очи в очи“ – така ще се върнем към нормалното и човечността, а те са свързани в голяма степен и със справедливостта и усещането ни за истина.
„Нуждата от сложна, доверчива близост е в основата на развитието не само на общността, но и на отделния човек. Именно в другия виждаме сянката си, той ни е огледало“, допълни Будаков.
За малко Тихомира Методиева-Тихич е оставила настрани фотокамерата и е със слушалките на Радио София
В категория „Фотография“ на конкурса за творбите си „Независимост“, „Градска хармония“, „За по-чисто бъдеще“, „Свободни игри“ и „Together we stand, divided we fall“ беше отличена Тихомира Методиева-Тихич.
„Впечатляват ме хора, които имат каузи. Собственото чувство за притежание не е най-важното. Хората с каузи, които раздават живота си, са много по-интересни и предпочитам тях да покажа чрез фотографията“, каза в студиото на Радио София Тихич.
С Марин Бодаков и Тихомира Методиева-Тихич разговаря Ива Дойчинова.
Как изглежда сдъвканата реалност в интернет и в социалните мрежи? Това може да изобрази само човек с добро въображение и талант. Точно това демонстрира младият автор Симеон Христов в конкурса „Граждански будилник 2021“ . „Има..
Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет -..
България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов –..
Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма,..
Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на..
Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и..
Педиатрите, които подадоха молби за напускане в началото на месеца, заради ниски възнаграждения, ще продължат работа в детското отделение на Пета многопрофилна болница за активно лечение. Това стана ясно от брифинг на зам.-кмета по финанси и..
Заплатите на актьорите в четирите общински театъра да бъдат вдигнати с 30%, предлагат от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС). Става въпрос за театрите "Възраждане", "Зад канала", "София" и Столичния куклен театър . Ако се..