На фестивала за социално ангажирано изкуство „Граждански будилник 2021“ в Борисовата градина вчера бяха отличени най-добрите участници в едноименния конкурс в категориите „Илюстрация“, „Фотография“ и „Текст“. Тази година темата, по която авторите бяха предизвикани да творят, отново беше свързана с правото ни на сдружаване, правото на мирни събрания (протести) и свобода на словото, но този път - как изглежда упражняването на тези права в дигиталния свят.
„За мен е изключително интересно да наблюдавам през годините как постепенно моралните интуиции, естетическите предразположения кристализират в далеч по-ясни и вече не литературни формулировки“, образно отбеляза впечатленията си от сетивността към правата на младите автори поетът и преподавател Марин Бодаков, част от журито в категория „Текст“.
Победител е Йордан Връбчев с текста си, който разглежда мястото на интернет в нашия живот и как можем да опитомим „мрежата“, за да бъдем „създатели на собствените си права и свободи“.
По думите на Будаков хората все повече общуват чрез статуси, но трябва да се върнем към комуникация „очи в очи“ – така ще се върнем към нормалното и човечността, а те са свързани в голяма степен и със справедливостта и усещането ни за истина.
„Нуждата от сложна, доверчива близост е в основата на развитието не само на общността, но и на отделния човек. Именно в другия виждаме сянката си, той ни е огледало“, допълни Будаков.
За малко Тихомира Методиева-Тихич е оставила настрани фотокамерата и е със слушалките на Радио София
В категория „Фотография“ на конкурса за творбите си „Независимост“, „Градска хармония“, „За по-чисто бъдеще“, „Свободни игри“ и „Together we stand, divided we fall“ беше отличена Тихомира Методиева-Тихич.
„Впечатляват ме хора, които имат каузи. Собственото чувство за притежание не е най-важното. Хората с каузи, които раздават живота си, са много по-интересни и предпочитам тях да покажа чрез фотографията“, каза в студиото на Радио София Тихич.
С Марин Бодаков и Тихомира Методиева-Тихич разговаря Ива Дойчинова.
Как изглежда сдъвканата реалност в интернет и в социалните мрежи? Това може да изобрази само човек с добро въображение и талант. Точно това демонстрира младият автор Симеон Христов в конкурса „Граждански будилник 2021“ . „Има..
"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на..
На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти,..
Силата на промяната: 19 благотворителен бал на фондация „Сийдър“ обединява дарители за по-добро бъдеще на най-уязвимите. Александрина Димитрова, изп. директор на фондацията с подробностите и каузите: :"През годините съдействаме по замяната на..
Фестивал на чая FesTEAval събира на едно място любителите на ароматната гореща напитка и обединява култура, образование и изкуство. В рамките на фестивала ще бъдат представени разнообразни чаени предложения от цял свят, комбинирайки както традиционни,..
Пътешествие в света на научните загадки и бъдещите технологии, което ще промени начина, по който виждате света около вас, обещават на любопитни зрители и участници организаторите от Ratio на форум в София Тех Парк, която ще се проведе на 9..
Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш..
На 9 ноември (събота) от 18:00 ч. в Клуба на фоторепортерите в Ларгото ще бъде представена изложбата "Виетнам - цветове и традиции" на фотографа Радослав Свирецов. Под формата на виртуална разходка и презентация Радослав и Катрин Свирецови ще..