В миналото предаване си говорихме за японски и китайски флейти като част от един бразилски проект със звуци от селвата, с които за пореден път бе интерпретиран „Beatles“. Сега е време да обърнем внимание и на тези флейти, както и на типични струнни инструменти от Далечния Изток, които са били и ще бъдат част от това, което ние наричаме джаз+.
В конкретния случай започваме с едно интересно дуо, създадено в Прованс. Там от няколко години живее родената в Ухан Сиси Жоу, майсторка на гу жен, един вид ситар, която се свързва с Микеу Монтанаро, „жонглиращ“ между провансалската флейта галубе и тамбурините, които обикновено тя акомпанира, както е и в конкретния проект.
Двамата смесват съответните си култури в нещо, което вижда бял свят под името „Лавандула и Жасмин”. И двете са познати не само в парфюмерийната промишленост, за китайците лавандула и Прованс са синоними. За европейските градини, жасминът отдавна не е екзотичен.
Можем да кажем, че те са като Ин и Ян, като мъжко и женско начало. Авторите определят проекта си и като път на коприната и път на бамбука - заради струнните инструменти и флейтите.
Трудно можем да отгатнем къде започва китайската мелодии и къде свършва провансалската, защото и двамата изпълнители много добре вникват в същността на другия и успяват да изградят една музика, в която всичките ни сетива са в релакс. Без значение дали става дума за традиционни мелодии от Прованс на които тя дава допълнителен далекоизточен аромат или за традиционни китайски мелодии, които могат да звучат като частично забравени фолклорни средиземноморски традиции.
„Лавандулата и Жасминът“, с които започва предаването, ще бъдат допълнени с „Хапче радост” от един от кръстниците ни, френският китарист от виетнамски произход Нюен Ли и „повелителката“ на кото - Миеко Миязаки. Няма да липсват и други далекоизточни флейтисти като „ТакеДаке” с част от проекта им за азиатските корени.
Нощта е млада, само тук по радио София, всеки петък от 11:00 вечерта с повторение събота след първите новини на деня – това е „Слънчев джаз+”.
Часове преди световноизвестният цигулар Васко Василев да излезе на сцената за разпродадения преди повече от месец концерт, ученици от столични гимназии ще имат шанса на 5 ноември да посетят безплатната прожекция в НДК на документалният филм „Vasko & The Violin“. Идеята е на авторите и продуценти на филма – телевизионните журналистки Лора..
Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...
Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи на музикантите Светлин Русев и Лия Петрова цигулките "Страдивариус" от 1716 година и "Гуарнери дел Джезу" от 1733 г. Те ще ги ползват в следващите 5 години. Инструментите са собственост на българската държава, а церемония беше в Националната галерия. Проф. Минчо Минчев дълги години..
Виртуозният китарист Ангел Демирев ще ни отведе на едно необикновено музикално пътешествие с акустичното си трио, в което участват Петър Миланов на акустична китара и Христо Минчев на контрабас. Това ще стане на 6 ноември вечерта, в Първо студио на БНР. В изследване на нови цветове и нюанси, тримата музиканти ще ни разкажат за..
Биг бендът на БНР с диригент Антони Дончев ще открие новия си сезон тази вечер от 19.00 часа в Първо студио на радиото с концерт с авторската музика на пианиста, композитор и продуцент Димитър Бодуров . На сцената заедно с музикантите от Бенда ще му партнират контрабасистът Михаил Иванов и барабанистът Мартин Хафизи . Музикалният..
С „Празнична музика“ от Васил Казанджиев Симфоничният оркестър на БНР ще открие концерта на 18 октомври от 19 часа в зала „България“ и ще отбележи 90-годишнината от рождението на големия ни композитор, диригент и педагог. Казанджиев е един от ярките личности, който успява да изгради свой стил и се утвърждава като един от съвременните..
За девета поредна година навръх рождения ден на Марин Големинов (28 септември) в Кюстендил бе връчена Националната награда за принос в музикалния живот на името на изтъкнатия български композитор. По традиция церемонията се провежда в художествената галерия на града, носеща името на друг бележит творец, Владимир Димитров-Майстора. Двамата с..