Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Говорят ли още къщите?

| обновено на 12.09.21 в 09:06

Марияна Мелнишка за книгата „Къщите още говорят“:


"Става дума за четвъртото издание на втория ми том. Читателите ги води повече любопитството. Чрез къщите из цяла България разказваме за истинската история на България до 1944. В първия том бяха около 300 къщи в 11-12 града. Такова издание дотогава не бе имало. След успеха с трите тиража на първия том, получихме карт бланш да обиколим още 11-12 града и да се върнем в София, Пловдив, Варна, Бургас и Русе. Къщите са неизчерпаеми.

330 са къщите. Общо взето съм позитивист и оптимист. Например Видин - наистина е порталът към Европа. Сега се преоткрива. Другото откритие е Лом, пристанището на София. Той е целият в сецесион. Това е град на музиканти и философи. Дори в момента има майсторски класове. Невероятни неща открихме и в Несебър, и в Чепеларе, несломимия дух на хората. Също и Самоков - градът на зографите и фотографите.

Към София подходихме по фланьорски. Въздействието върху хората, които купуват книгите е голямо. Направи се 18-сериен филм за историята на софийски къщи. Открихме места, свързани със страданията на знаменити личности след 9 септември, което доказва колко сме загубили с унищожените духовно и физически личности. Това е един от акцентите ни. Поезията, скулптурите и картините им, които са останали - много от тях са в чужбина. Но останаха много места, за по-нататък.

Мечтаем трети том. Нямам любима къща. Историите ги откриваме първо видимо. Много архитекти прекъсват работата си по време на войните, затварят ателиетата си, някои отиват на фронта. Говорим не само за висок професионализъм, а и за висок морал. Влиянието на Европа е чрез духа и архитектурата. 

В София се радвам на къщата на фамилия Далчеви на бул. Евлоги и Христо Георгиеви. Тя е с дървена веранда на сецесионов проект. Филигранът е сецесион. Други прекрасни и любими къщи са също покрай Перловската река, те са свързани с легенди и трагични съдби на художници и писатели. Забележителна е и къщата на Радеви на "Солунска". На "Мальовица" 6 - също, очите ми изтичат по дървените ѝ кьошкове. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00