Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Говорят ли още къщите?

| обновено на 12.09.21 в 09:06

Марияна Мелнишка за книгата „Къщите още говорят“:


"Става дума за четвъртото издание на втория ми том. Читателите ги води повече любопитството. Чрез къщите из цяла България разказваме за истинската история на България до 1944. В първия том бяха около 300 къщи в 11-12 града. Такова издание дотогава не бе имало. След успеха с трите тиража на първия том, получихме карт бланш да обиколим още 11-12 града и да се върнем в София, Пловдив, Варна, Бургас и Русе. Къщите са неизчерпаеми.

330 са къщите. Общо взето съм позитивист и оптимист. Например Видин - наистина е порталът към Европа. Сега се преоткрива. Другото откритие е Лом, пристанището на София. Той е целият в сецесион. Това е град на музиканти и философи. Дори в момента има майсторски класове. Невероятни неща открихме и в Несебър, и в Чепеларе, несломимия дух на хората. Също и Самоков - градът на зографите и фотографите.

Към София подходихме по фланьорски. Въздействието върху хората, които купуват книгите е голямо. Направи се 18-сериен филм за историята на софийски къщи. Открихме места, свързани със страданията на знаменити личности след 9 септември, което доказва колко сме загубили с унищожените духовно и физически личности. Това е един от акцентите ни. Поезията, скулптурите и картините им, които са останали - много от тях са в чужбина. Но останаха много места, за по-нататък.

Мечтаем трети том. Нямам любима къща. Историите ги откриваме първо видимо. Много архитекти прекъсват работата си по време на войните, затварят ателиетата си, някои отиват на фронта. Говорим не само за висок професионализъм, а и за висок морал. Влиянието на Европа е чрез духа и архитектурата. 

В София се радвам на къщата на фамилия Далчеви на бул. Евлоги и Христо Георгиеви. Тя е с дървена веранда на сецесионов проект. Филигранът е сецесион. Други прекрасни и любими къщи са също покрай Перловската река, те са свързани с легенди и трагични съдби на художници и писатели. Забележителна е и къщата на Радеви на "Солунска". На "Мальовица" 6 - също, очите ми изтичат по дървените ѝ кьошкове. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00
Поглед към София от местността Кръста - акварел на Йосиф Обербауер

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1 и 2

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:

публикувано на 15.02.25 в 15:00
Христо Фотев

Адресите на любовта – Христо Фотев

„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..

публикувано на 15.02.25 в 14:00

Активните четящи хора са само 10% от българите

"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..

публикувано на 15.02.25 в 10:30
мария Тарашманова

Исках да имам списък с всички традиции, които се провеждат в България

Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" -  всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...

публикувано на 15.02.25 в 10:23