Марияна Мелнишка за книгата „Къщите още говорят“:
330 са къщите. Общо взето съм позитивист и оптимист. Например Видин - наистина е порталът към Европа. Сега се преоткрива. Другото откритие е Лом, пристанището на София. Той е целият в сецесион. Това е град на музиканти и философи. Дори в момента има майсторски класове. Невероятни неща открихме и в Несебър, и в Чепеларе, несломимия дух на хората. Също и Самоков - градът на зографите и фотографите.
Към София подходихме по фланьорски. Въздействието върху хората, които купуват книгите е голямо. Направи се 18-сериен филм за историята на софийски къщи. Открихме места, свързани със страданията на знаменити личности след 9 септември, което доказва колко сме загубили с унищожените духовно и физически личности. Това е един от акцентите ни. Поезията, скулптурите и картините им, които са останали - много от тях са в чужбина. Но останаха много места, за по-нататък.
Мечтаем трети том. Нямам любима къща. Историите ги откриваме първо видимо. Много архитекти прекъсват работата си по време на войните, затварят ателиетата си, някои отиват на фронта. Говорим не само за висок професионализъм, а и за висок морал. Влиянието на Европа е чрез духа и архитектурата.
В София се радвам на къщата на фамилия Далчеви на бул. Евлоги и Христо Георгиеви. Тя е с дървена веранда на сецесионов проект. Филигранът е сецесион. Други прекрасни и любими къщи са също покрай Перловската река, те са свързани с легенди и трагични съдби на художници и писатели. Забележителна е и къщата на Радеви на "Солунска". На "Мальовица" 6 - също, очите ми изтичат по дървените ѝ кьошкове.
В края на миналата седмица Столичната община въведе мярката Зелен билет, с който срещу 1 лев всеки може да пътува неограничено целия ден с градския транспорт в София. Въвеждането на Зеления билет важеше за четвъртък и петък, когато стойностите на фини прахови частици във въздуха бяха нормализирани. Именно затова голяма част от столичани..
В подлеза на бул. "Цариградско шосе“, при бившия хотел "Плиска“, вече е факт първата водеща (тактилна) линия за незрящи. Идеята идва от Виктор Асенов, който е със 100% вродена слепота и от години се бори за по-безопасна среда за хората като него. Инициативата подема кметът на район "Слатина“ Георги Илиев, а проектът е осъществен с..
През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...