Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рибарица отдавна не е само мостчето на Бенковски

3
С г-жа Пенка Ганева – кмет на с. Рибарица
Снимка: радио София

Как се развиват селският и спа туризъм в Рибарица? Какви са местните традиции и обичаи? Как се стига до резервата „Царичина“ и какви забавления привличат туристите? 

Пръв събеседник е Пенка Ганева – кмет на с. Рибарица:

"Рибарица официално е курорт от 1963, но първата вила е от 1901, а от 1932 има девически пансион, който посреща гости. Рибарица има какво да предложи - вековни гори с богато разнообразие на животински видове. Туризмът изпревари инфраструктурата, но сега тя започва да наваксва. Нямаше пешеходни зони, сега такива се изграждат, заедно с велоалеи.

Нямаше хора по време на пандемията с изключение на тези, които имат вили и имоти, те се върнаха, регистрираха се адресно и половината останаха да живеят и работят. Заедно със софиянци сме 1100 жители. Тук не се усеща пандемията - можеш да се разходиш спокойно, имаме всичко, което ни е необходимо.

Има какво още да се желае - атракции и забавление на туристите. Правим тържества в чест на Бенковски, тук е и къщата на ген. Вазов, в 1911 като тетевенски зет изгражда дома си, а по-късно идва брат му, Иван Вазов.

Местните традиции са живи, има самодейци - особени индивиди, които съхраняват традиции. Правим фолклорен събор на носиите в предпоследната седмица на юли. Сдружение "Рибарица" също събира млади хора, танцьори.

Резерватът "Царичина" граничи пряко с нас, достъпът с автомобили е ограничен - до х. Вежен и х. Бенковски." 

Следва Калина Георгиева – секретар на Народно читалище „Развитие 1931“:

"Чествахме 90 години. Учителите се събрали на чашка ракийка и 28 души подписали учредителен протокол. До тогава е имало родови сбирки. От 1938 с продажбата на дървен материал от горите, дадени на читалището, се купуват духови инструменти. От 1943 се създава танцов състав.

Сега имаме детска вокална група, танцов състав и певческа група, библиотеката ни е втората в община Тетевен. Прекъснахме концертите заради коронавируса, но вече репетираме три пъти седмично."

А ето и деца, които посещават читалището в Детска вокална група "Сборенчета" - Виктория Николова ("Пея от много малка. Никой от семейството ми не пее. Първоначално се дърпах." Пламен е на 12: "Искам да стана известен, да прочуя България. Обичам да пея."

"Догодина ще кандидатствам в Музикалното училище в Плевен" (и двамата). Художественият им ръководител Станислава Стоянова е приготвила песни от тетевенския и северняшкия край. Една от песните е ново откритие - "Ела, либе". Другата е "Рано е ранила" - слушаме ги соло и в дует ("Залюбила малка мома"):

"20 години съм ръководител на групата, част от родителите на тези деца също са били при мен. В малките населени места нещата не стават по-трудно. Хората са много отдадени. Новото поколение иска развитие на фолклора, но ние държим на автентичността. Развитието идва с приемствеността."

Татяна Кръстева е директор на училище "Георги Бенковски" в Рибарица:

"В общественото пространство започва да се усеща по-голямо уважение към професията ни. Обичаме да се справяме с предизвикателствата. Учителите искат да са информирани и това е основната причина да не се ваксинират. Трудна ни беше организацията на обучението онлайн. Опитахме се да приобщим и децата от ромски произход и всички се включиха 100%.

Децата трудно усвояват линията на времето. Наизустяват, изразът им е "това за какво ще ми трябва". Трябва да се намали обемът информация. Днес децата са различни. Проблемите са в масовите училища - неразбирането на децата какво трябва да постигнат. Агресията - също, но не и при нас, класовете ни са малки.

По-добрите ни ученици се насочват към езиковата в Ловеч, Плевен - Музикалното, Тетевен, София."

Стоян Василев представя хотелиерско-ресторантьорския бизнес:

"Хотелите работиха доста по-добре от миналата година. Има колеги, които не са получили средства от държавата. Аз запълвам до 50% масите, не съм кандидатствал за помощ от държавата. Ние сме кътче от рая, чист въздух, вечнозелена природа, прекрасна река. Балканската пъстърва с червени точки не може да се отглежда в развъдник. В голям котел се варва рибката като вид предястие и салата за ракийката. "Ако не бях дошъл в Рибарица, щях да остана чужденец в Майка България" - каква по-голяма реклама за нас от тези думи на Иван Вазов!

За съжаление няма денонощен контрол, има замърсяване на реката и недобросъвестни риболовци, няма зарибяване. Има и бракониери със серкмета, мрежи и ток. Създадохме фондация "Напред, Рибарица" и се интересуваме за европроект за почистване коритото и зарибяване на реката. Трябва да станем по-привлекателни, радвам се, че общинското ръководство прави пешеходни зони."

На финала кметът разказва легендата, свързана със семейството на Цар Иван Асен Втори, а децата от фолклорната група Виктория и Пламен поздравяват с песен.

Рибарица ви чака!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Документалният филм "Артисти за деца" и смисълът на изкуството в образованието

Театърът и изкуството лекуват, дават крила и надежда на децата. Тази вечер е поредната премиера на филмът-кауза “Артисти за деца” в кино “Одеон”.  Документалният филм и отразява една инициатива, която започва много отдавна, преди 20 години и продължава 15 години. “Когато едни млади артисти, които аз водех, попаднахме в с. Широка Лъка. Там се..

публикувано на 28.04.25 в 15:22
Албумът вече е в разпространение Снимки: ФБ/

Вторият албум на "Hayes & Y" - с нещо лично и мелодраматично, като от филм

Любимците от "Hayes & Y" зарадваха почитателите си с втори дългосвирещ албум озаглавен "Departures" този петък. Веднага след това обаче техните заминавания са свързани с представянето му на живо пред публика. В София лайв премиерата ще е на 30 април в клуб на ул. "Пиротска", а преди това - на 29 април, музикантите ще се срещнат с..

публикувано на 28.04.25 в 15:11

Шармила Мукерджи показва "Вечният танц на живота" в НАТФИЗ

Посолството на Република Индия, Индологическата фондация "Изток-Запад" и Школата за индийски танци "Кая" канят любопитната публика, отворена към азиатските култури, на спектакъла "Бхаванджали - Вечният танц на живота" . На 29 април от 19 ч. в Национална академия за театрално и филмово изкуство ( НАТФИЗ ) "Кръстьо Сарафов" известната..

публикувано на 28.04.25 в 13:48
Кметът на Перник се срещна с акушерките в родилно отделение и с началника на отделението д-р Ивайло  Лазов.

Кметът на Перник с временно решение на кризата в родилното отделение

Кметът на Перник Станислав Владимиров обяви, че след разговори с началника на АГ отделението д-р Ивайло Лазов е намерил решение на кризата в родилното отделение в болницата в града, до която се стигна заради едновременното напускане на няколко акушерки в пенсионна възраст. Кметът на Перник се срещна с шефа на родилното отделение в опит да..

публикувано на 28.04.25 в 12:53
Кристиян Михайлов

За да бъде фактор в развитието на технологии и пазари, България трябва да инвестира в хора

Българските компании правят все по-сложни и по-цялостни продукти и продават на все повече пазари – от Индия, през Европа до САЩ. Освен фирми, които автоматизират ръчни производства, имаме и такива, които създават софтуер за следене на процеси и множество операции, важни за да се вземе някакво решение в  реално време. Дори произвеждаме..

публикувано на 28.04.25 в 12:18

Назначават счетоводители към дирекция “Образование“ на Столичната община

Към дирекция “Образование“ на Столичната община ще бъдат назначени счетоводители. Те ще поемат функциите, изпълнявани досега от районите администрации, по бюджетиране и финансово обслужване на общинските училища. Предложението е на кметът на София Васил Терзиев. За целта се предлага увеличаване на щата по направление “Култура, образование, спорт..

публикувано на 28.04.25 в 11:15

Проекти за два многоетажни паркинга в район "Подуяне" чакат финансиране

Проекти за два многоетажни паркинга в район "Подуяне" чакат финансиране. До тогава районната администрация, съвместно със Столичния инспекторат, масово репатрират излезли от употреба автомобили, за да освободят паркоместа. “Паркирането е сериозен проблем. От една страна, в момента тече проектиране на двуетажен паркинг до моста “Чавдар”. Предстои и..

публикувано на 28.04.25 в 10:45