Представление за страдалческия житейски път на Софроний Врачански ще покаже Театър-лаборатория „Алма Алтер“ с участието на Андриян Асенов под режисурата на Николай Георгиев. Участват и Мариела Димитрова и Станимира Димова.
Спектакълът е по най-ранната автобиография, писана на български език - “Живот и страдания грешнаго Софрония”, разказваща историята на българския духовник и будител Софроний Врачански, който не само преписва нашата история, а влага в нея сърце, душа и вяра.
Режисьорът Николай Георгиев приема предизвикателството и поверява главната роля на незрящия, но духовно извисен актьор Андриян Асенов.
„За Софроний да служи на българския народ е част от кръвообращението му. За България, българина и българите е готов на всичко. Личният интерес на индивида не съществува. Съществува само родовия. Живеещ в страдание, той е щастлив. Срещите му с българите от неговата епархия са нескончаеми празници.
Българите го приемат с любов и обич. Неговото слово ги възпламенява, повдига тяхното самочувствие и родолюбие. Моята гордост е, че работя за неговия светъл образ”, обяснява Георгиев.
Пред Радио София Андриян Асенов разказа за трудностите в процеса на подготовка и сценична реализация.
„В спектакъла има много нюанси, има неща, които трябва да се кажат по различен начин. Носим голяма отговорност. Софроний ни показва колко силно и важно нещо е вярата.“
Премиерите на спектакъла са предвидени за 24 септември в Дома на културата в Бухово и на 27 септември – в „Алма Алтер“.
С Андриян Асенов разговаря Мария Бояджиева.
Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..
Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..
Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..
След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли , председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..
Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..
Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене, казва Иван Гойчев, който е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие . Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град. Иван Гойчев не е политик, а идва от частния сектор, където от 25 години работи в софтуерната..
“Музика в столицата“ концерт на трио пиано-кларинет- гъдулка ще сепроведе в кино "Кабана“ в столицата, на 21 юли. Събитието е част от лятната програма на София. За него разказза в предаването "Радиокафе“ пианистката Фани Куцарова , която е част от триото, а също и двигател на различни проекти. “На 21 юли започва цикъл от два концерта, които..