Как консуматорството може да бъде максимално намалено? Защо и как? Това са си поставили за цел в сдружението Aliento.
„Алиенто означава вдъхновение. Ние се вдъхновяваме и искаме да информираме и да се борим за устойчиво пазаруване. Да защитаваме интересите на природата, като не се отдалечаваме и от нашите лични - мода, екология и устойчиво развитие на света“, обясниха пред Радио София Мина Сталева и Мария Иванова, основатели на организацията.
"Ние живеем и растем в консуматорска среда. Човек трябва лично да извърви пътя на осъзнаване за вредите, които нанася този стил на живот", обясни Мина Сталева.
"Трябва да разберем, че можем да бъдем щастливи и по друг начин, и без дънките или храните от рекламите"
„Можеш да бъдеш модерен, да се интересуваш от актуалните тенденции, и все пак да пазаруваш устойчиво“, убедена е тя.
Например когато избираме дрехи, трябва да инвестираме разумно – те да са качествени и да се чувстваме комфортно в тях, да не трупаме много и излишни облекла, обясни Мария Иванова.
Първата кауза, която „Алиенто” ще подкрепи, е „обследване и лекуване” на болни дървета, с експертите от TreeDoctors.
Събитието „Посади със стил” ще се състои на 25 септември (събота) в градината на „Ялта клуб“ от 12 до 18 часа. То ще бъде под формата на базар за устойчиво пазаруване със специална селекция от гардеробите на певицата Прея, актрисата Сабина Коен, Крис Захариев, маркетинг гуруто Джули Лепоева и още стилни личности, които подкрепят идеята.
Част от сумата от продадените артикули ще бъде дарена за каузата TreeDoctors - платформата, чиито създатели се грижат за здравословното състояние на дървета в градска среда.
Входът е свободен.
Чуйте разговора на Ива Дойчинова с Мина Сталева и Мария Иванова.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..