Колко значим е първи клас задецата и родителите и какви са проблемите и кризите, през които може да премине едно дете при първия сблъсък с учебната среда? Как да направим плавен прехода между детската градина и училище? И как да подкрепяме първокласника, без да го натоварваме с високите си очаквания? Тези и още любопитни теми, свързани с емоционалната интелигентност на децата коментира експертът Камелия Тодорова от "Академия за емоционална интелигентност":
Предизвикателството за първокласника е в промяната, която се случва бързо и неусетно. Хубаво е родителите да започнат да подготвят детето си година по-рано за този преход. Могат да прилагат упражнения за концентрация и внимание, да дават задачи, които изграждат умението да задържат вниманието си повече от 30 минути или да спазват предварително зададени правила. За един ученик е важно да уважава авторитета на възрастните – родителите и учителите.
Трудното е, когато детето не иска да се отделя заради страх от непознатото или раздялата с родителя. Агресивното поведение също може да се прояви с тръгването на училище. Тогава консултацията с психолог е много полезна. Хората не трябва да се плашат от това.
Децата срещат трудност и с домашните - говорим за отговорности и задължения. Едно от важните неща е да дадем свобода на детето да експериментира, да пробва, да не се страхува от грешки. Добре е родителите да подкрепят децата, когато сбъркат. Неуспехът може да се превърне в игра.
Позитивното е, че училището е място, където децата играят, създават приятелства, учат и се изявяват. Препоръчително е до 4 клас те да бъдат записвани на извънкласни занятия, в които са добри, за да придобият увереност.
„Трябва да говорим с детето всеки ден – да го питаме как е минал денят му, как се е чувствало. Като е много важно ние самите да умеем да споделяме така, че да го учим какво означава да отразиш деня осъзнато – какво те е затруднило, какво те е изплашило, какво те е зарадвало, за какво си благодарен. С детето се общува с отворени въпроси, за да го провокираме да разказва.“
Ролята на родителите в този процес е да се интересуват как се чувства първокласникът в новата среда и да го подкрепят във всички начинания. Полезно е да го изслушаме и да се стараем да го разберем, а не да отричаме емоциите му.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..