Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мобилното студио на Радио София е в кв. „Манастирски ливади“

Обсъждат да отворят парка на НИМ и на резиденцията за свободен достъп на столичани

Общинското дружество „Софияплан“ е разработило концепция за линеен парк Манастирски ливади - Изток
Снимка: sofiaplan.bg

На мястото на бившата сграда на Дома на българите в чужбина – около 6,5 дка, ще бъде изградена детска градина, училище и актова зала, съобщи Теодор Петков - кмет на район „Витоша“. Освен това е намерен още един терен за детска градина в кв. „Манастирски ливади-запад“.

Местата за деца няма да стигнат, защото кварталът е огромен и много от жителите са млади хора, призна районният кмет.

В „Манастирски ливади-изток“ също търсят терени за детски градини, но по думите на Христо Вълчанов - зам.-кмет на район „Триадица“, през последните 10 години има изоставане по тази задача.

В момента се доизгражда детска градина за 120 деца, но по проучване на „Софияплан“ децата в квартала са около 1600.

„Това на фона на липсващата улична мрежа създава страшни главоболия на общината и на жителите, натоварва и съседните квартали като трафик“, отбеляза Вълчанов. Той допълни, че в момента се разчита на инвеститорите за изграждането на улиците и това трябва да се промени.

За източната част на „Манастирски ливади“ е имало прекрасен план, но не е реализиран и доста терени са загубени, включително за обществен паркинг, за зелени площи.

Гледки в кв. „Манастирски ливади“ Снимки: „Софияплан“

Теодор Петков подчерта, че общината среща трудности при отчуждаване на терени за обществени нужди. По думите му през 2015 г. в „Манастирски ливади-запад“ не е имало нито една общинска детска площадка, нито едно място за разхождане на кучета или за спортуване. Днес детските площадки са 8, един минипарк и 1 спортно игрище.

Пред Националния исторически музей (НИМ) ще се обособи зона, в която гражданите ще могат да се разхождат и децата да карат колела. Във вторник (5 октомври) ще се проведе среща с областния управител и столичния кмет, на която ще се обсъжда идеята да се отвори парка на НИМ и на резиденцията за свободен достъп на столичани, съобщи още кметът на район „Витоша“.

В „Манастирски ливади-изток“ се работи по създаването на линеен парк, каза Христо Вълчанов, и подчерта важността на създаването и приемането на Общ устройствен план, който би решил някои от съществуващите в момента проблеми.

Представителите на районните администрации са на мнение, че и да се осъществи идеята част от данъците да се връщат в съответните общини, тези средства няма да може да се ползват за отчуждаване, но поне с тях ще може да се изграждат инфраструктурни проекти.

Чуйте разговора на Божидар Янев с Теодор Петков - кмет на район „Витоша“, и Христо Вълчанов - зам.-кмет на район „Триадица“ в мобилното студио на Радио София, което се намираше на ъгъла на булевардите „Тодор Каблешков и „България“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Красимира Байнова в Център МИР-Суходолска

Безплатни прегледи за анемия на деца от ромски квартали в София и Самоков

Безплатните медицински прегледи за 150 деца от семейства с нисък социално-икономически статус и затруднен достъп до медицинска грижа от кв. "Факултета" в София и кв. 7 в Самоков започнаха, съобщиха от фондация "Здраве и социално развитие". Прегледите се извършват от д-р Красимира Байнова по график. Проектът "Лекар в квартала" се финансира по..

публикувано на 12.09.24 в 18:33

Производството на кафе е пред предизвикателства, създадени от новата климатична реалност

Глобалното затопляне влияе върху всички земеделски култури, включително и върху производството на кафе. "Съществуващите плантации за кафе стават свидетели на изменението на климата. Широко разпространените и предпочитани сортове като Арабика имат малка генетична база, което ги прави по-малко адаптивни към различни климатични условия...

публикувано на 12.09.24 в 16:55
През 2023 г. в европейски потребители са поръчали китайски стоки за над 2 млрд. долара

Предлагат мерки срещу съмнителни стоки от Китай

Китайските онлайн платформи за търговия навлизат агресивно на европейския пазар, но понякога предлаганите продукти са със съмнително качество. Това, от една страна, крие риск за здравето на потребителите, а от друга компрометира установените вече в Европа, а и у нас устойчиви търговски практики. В дългосрочен план това е предпоставка за..

публикувано на 12.09.24 в 15:34
Снимки: Златина Петкова

Три повода за протест събраха граждани под прозорците на заседаващия общински съвет

Първото след лятната ваканция заседание на Столичния общински съвет (СОС) минава с критики и решения в залата на ул. „Московска“ 33. В същото време пред сградата се събраха протестиращи граждани – жители на района около НДК, които настояват организацията на движение по бул. „Патриарх Евтимий“, „Витоша“ и „Фритьоф Нансен“ да се приведе в..

публикувано на 12.09.24 в 15:02

"Последни дни" е новата песен на Петко Славов

На 12.09.24 в ефира на Радио София ще се състои премиерата на новата песен "Последни дни" на музиканта Петко Славов. Тя се явява първи сингъл след излезлия преди две годни негов втори албум "Краят на една утопия". Гост музикант е барабаниста Мартин Профиров, аудиото продукцията е на Янко Генов. Песента излиза във всички стрийминг платформи на..

публикувано на 12.09.24 в 14:55

"Обрат в сюжета" на Ралица Генчева - от поезия към проза

"Обрат в сюжета" е дебютният роман на Ралица Генчева, поетесата, минималист и основател на най-популярната книжна абонаментна кутия в България. Тя отбеляза, че пише от малка, но е използвала писането като начин да си излива емоцията, тъй като е чувствителен човек. Започнала е да пише по-активно в гимназията и 10 години по-късно е издала първо..

публикувано на 12.09.24 в 14:15

Френският институт в България с отворени врати

На 14 септември 2024 г. Френският институт в България отваря вратите си за посетители. Ще има светкавични курсове по френски език, игри, куизове, награди и още. Ще има и поредица от прожекции на български филми, която ще започне с филма "Януари" на Андрей Паунов, като входът за прожекциите е с билети. Подробности разказа Ромен Декроа, директор..

публикувано на 12.09.24 в 12:35