Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свободните артисти са убедени:

Културата и изкуството могат да направят живота по-добър, по-справедлив, по-честен

Румен Бояджиев-син, Ива Дойчинова и Искра Ангелова
Снимка: БНР

От векове меценатството е било роля на монарсите, църквата и феодалите. Днес държавата изпълнява техните роли. Тъй като в България няма Закон за меценатството, няма нищо лошо артистите да разчитат държавата да запази хилядолетната традиция в изкуството от началото на християнството, отбеляза композиторът Румен Бояджиев-син. Това може да стане като се поддържат културните институти. Всеки творец има право да упражнява професията си и да бъде стимулиран от държавата за неговата дейност.

Не е непосилно да се отделят 2% от държавния бюджет за култура, убедена е актрисата Искра Ангелова.И обясни:

„Артистите на свободния пазар бяха оставени година и половина без сцена и подкрепа. Непрозрачността при разпределяне на средствата от Министерството на културата във връзка с пандемията беше фактор, който подтикна артистите да създадат Свободния артистичен съюз (САС).“

Когато става дума за голямо, скъпо, истинско изкуство, правилата на пазара не трябва да властват, акцентираоще Искра Ангелова. И насочи вниманието ни към програмата на „Артмаратон на свободните духом”, който се провежда от днес до 4 октомври.

Творците са индивидуалисти и имат свой поглед и за изкуството си, и за начина на живот. Трудно е да се обединим, правим опити, учим се от грешките си, започваме да правим компромиси с егото си в името на това, да постигнем нещо общо, допълни Румен Бояджиев-син. Според него е нужно време, за да може гилдията да разбере добрите намерения и каузата на САС и да се сплоти.

„Творците мога да направят живота по-сладък, по-добър, по-справедлив, по-честен“, убеден е композиторът.

С Искра Ангелова и Румен Бояджиев-син разговаря Ива Дойчинова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48