Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тео Насър, учител: Невинаги логическите неща са верни, имайте критично око към действителността

Тео Насър
Снимка: Личен архив

Учителите нямат право да казват на учениците какво да правят като мерки срещу Covid пандемията, защото нямат медицинско образование. Може би трябваше преподавателите да изкарат курс, за да бъдат по-знаещи в това отношение.

Това коментира Тео Насър, поканен в Радио София по повод 5 октомври - Международния ден на учителя. Той е на 29 години, занимава се професионално и с модерни танци. Работил е в детска градина. Учил е и алтернативна педагогика в Англия. Води семинари за алтернативни и иновативни педагогически методи в Германия, Швейцария и Англия, както и в България, разбира се.

По думите му освен образователно и възпитателно звено, партньор и помощник на родителя, учителят през последната година и половина трябваше да е човек, който усилено да се занимава с информационни технологии, с медийната информираност. Нещата толкова бързо ескалират относно развитието на пандемията и медицинските мерки срещу коронавируса, че трябва да се информираме от световни източници, от извора.

У нас много от учителите са в крак със световните тенденции. Основното предизвикателство пред тях е свързано с навременно информиране, включително и по дисциплината, която преподават. Защото всяко ново откритие може да промени възгледите относно дадени постулати в науката. Освен това трябва да са наясно с актуални професионални приложения (автоматизация и роботика) или с тенденции в екологията, връзката с живота и бъдещата работа.

Насър обясни разликата в различните класове – в малките средата е по-любвеобилна, там трябва да си и в ролята на родител, да се грижиш за децата не само какво мислят, но и какво чувстват. Голямото предизвикателство при IХ-ХI клас е да бъдеш авторитет.

Чуйте разговора на Лъчезар Христов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 20.05.25: Какви са основните проблеми, пред които са изправени децата в България?

В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..

публикувано на 20.05.25 в 18:20

УНСС чества 105 години от създаването си

В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..

публикувано на 20.05.25 в 16:51

3.53 е оценката за грижата на държавата за децата

Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..

публикувано на 20.05.25 в 16:26

В Столичната библиотека: премиера на поетична антология с 62-ма автори от 20 държави

Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..

публикувано на 20.05.25 в 16:09

Колко богати са българските домакинства?

За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..

публикувано на 20.05.25 в 15:38
Африканският ритъм ще ви завладее в Дома на киното

Премиерата на първия наш филм за африканската музика е на 21 май

Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..

публикувано на 20.05.25 в 15:10
Родопското село Широка лъка

Едва около 10% от жилищата в България са застраховани

Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..

публикувано на 20.05.25 в 14:46