Историята на Георги Пеев, герой във филма на Стефан Командарев „Живот за Живота“, е доказателство, че на всеки може да се случи да се нуждае от трансплантация и дори да я дочака.
Георги Пеев живее и работи в Хасково и има два трансплантирани органа. Бъбреците му се увреждат след вирусно заболяване, а докато правят изследвания за трансплантация (с донор неговата майка), лекарите установяват, че и сърцето е пострадало.
Въпреки малкия шанс, съдбата му се усмихва. По-малко от година след включването му в листата на чакащи за трансплантация, донорска ситуация във Варна му дава сърце.
В една донорска ситуация участват над 100 души - лекари и немедицински персонал, отбеляза пред Радио София Пеев:
„Нормативно вече няма пречки за извършване на повече трансплантации. Но координаторите в донорските центрове очевидно не работят така, както би трябвало.“
Според Георги Пеев и държавата, и инстанции и хора носят отговорност за незавидното положение у нас, трябва повече да се говори в обществото. Водещите в това отношение Италия и Хърватия отдавна за провели нужния обществен дебат.
В бюджета на Министерството на здравеопазването за 2021 г. е заложено да бъдат извършени 100 трансплантации, за 2022-ра- 180, а за 2023-та – до 250.
„Правим бюджет, пишем числа в документите, но реално не се случва целта. Хората се сменят, но нищо не се променя по отношение на вършене на работа“, коментира Георги Пеев.
Броят на трансплантациите е в права пропорционалност от броя на донорските ситуации, коментира д-р Георги Христов, директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“:
„Най-важният етап е идентификацията на потенциални донори в лечебните заведения. А това не е достатъчно развито в донорските центрове.“
По думите му въпреки декларацията от ръководствата за съдействие, в големи болници като „Пирогов“, ВМА и „Александровска“ почти не се стига до донорска ситуация – „поради липса на воля“.
Целта е да бъде привлечено вниманието на гражданското общество, медицинската общност и политиците от цяла Европа към значението на донорството и трансплантацията.
Солидарно и в координация със Съвета на Европа и тази година в България ще бъдат проведени редица тематични събития (от 4 до 16 октомври)
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..